Najlepsi twórcy astrorobotów mają szansę odwiedzić ESA

Gimnazjaliści uczestniczący w finale konkursie ASTROBOT - po serii szkoleń w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - zaprojektują roboty badawcze. Najlepsi mogą liczyć na nagrodę - wizytę w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
30 gimnazjalistów - zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu astronautyczno-robotycznego ASTROBOT - będzie gościło od 20 do 23 marca na warsztatach w Warszawie. To już druga edycja konkursu. Jego organizatorami jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
W Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN gimnazjaliści przejdą szkolenie z analizy zdjęć satelitarnych, programowania oraz budowy robotów. Następnie, na warsztatach przygotowanych przez trenerów z Wydziału Psychologii UW, nauczą się trudnej sztuki negocjacji, wezmą udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także nauczą się zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych. Poinformowali o tym organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie,
Finaliści przygotują prezentacje dotyczące ich misji i wygłoszą je przed audytorium w Centrum Nauki Kopernik. Finaliści odwiedzą także Centrum Kontroli Misji satelity LEM, które mieści się w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika.
Poza warsztatami odbędą się też finałowe zawody - turniej robotów badawczych. Wyłonią one zwycięską 5-osobową drużynę laureatów. Młodzi konstruktorzy będą mieli za zadanie zaprojektowanie robota z wykorzystaniem LEGO Mindstorms. Finaliści pracować będą nad układem mechanicznym oraz programem sterującym. Do konkursowych zadań będzie należało m.in. przewiezienie próbki z określonego miejsca do bazy, umiejętność omijania przeszkód na drodze z wykorzystaniem czujników oraz rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę będzie również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i uczciwego współzawodnictwa.
Nagrodą w konkursie jest możliwość wizyty w ośrodku edukacyjno-badawczym Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Eliminacje do konkursu polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na dowolne ciało niebieskie. Kluczowe było opracowanie nie tylko aspektu inżynierskiego i technicznego, ale także dobranie i uzasadnienie celu naukowego lub komercyjnego.
Finały konkursu ASTROBOT odbywają się w ramach wydarzenia "Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy".
Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.