Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
02.03.2014 aktualizacja 02.03.2014

Nie żyje prof. Jerzy Kolendo

W piątek, 28 lutego, zmarł prof. Jerzy Kolendo – archeolog, epigrafik, wieloletni pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego. W czerwcu skończyłby 81 lat.

Informację o śmierci badacza opublikował Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Naukowiec specjalizował się w historii starożytnej i archeologii, dziejach Rzymu. Interesowały go kontakty świata starożytnego z ziemiami Polski i epigrafika łacińska. Był autorem około 500 prac naukowych i książek.

„Całe Jego życie było poświęcone nauce, jeszcze w 2011 r. wspólnie obchodziliśmy odnowienie jego doktoratu po 50 latach. Profesor Kolendo był archeologiem o specjalności epigraficznej, ale Jego wiedza obejmowała wszelkie dziedziny humanistyki w niespotykanej dziś, iście renesansowej głębi” – czytamy w komunikacie na stronie Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Współpracownicy profesora podkreślają, że zmarły miał umiejętność dzielenia się ogromną wiedzą, dzięki czemu był nauczycielem i opiekunem naukowym kilku generacji uczniów.

Prof. Kolendo ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1955 roku. Tam też obronił doktorat w 1960 roku. Habilitował się 6 lat później w Instytucie Historii PAN. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1990 roku. Wypromował pięć doktoratów.

W profilu zamieszczonym na stronie internetowej Instytutu Archeologii UW prof. Kolendo następująco opisuje swoje zainteresowania. W początkowej fazie kariery naukowej badacza interesowała historia rolnictwa rzymskiego. Tej problematyki dotyczyła książka „Kolonat w Afryce rzymskiej i jego geneza” (Warszawa 1962), która powstała podstawie rozprawy doktorskiej. W kolejnych latach powstał szereg prac dotyczący techniki agrarnej świata rzymskiego. Poruszając ten temat naukowiec zajął się również tematyką niewolnictwa. Temu zagadnieniu archeolog poświęcił książkę wydaną po włosku przez Uniwersytet w Bolonii.

Studia nad problematyką społeczną cesarstwa rzymskiego doprowadziły naukowca do zajęcia się epigrafiką łacińską. Od 1964 roku publikował inskrypcje łacińskie znajdowane w Novae, obozie legionu I Italica nad dolnym Dunajem, jak również te przechowywane w zbiorach polskich.

Prof. Kolendo uczestniczył w polskich badaniach archeologiczno-geofizycznych w Kartaginie. Był to początek zainteresowania naukowca cyrkami i amfiteatrami w Afryce i w całym cesarstwie. Powstało kilka prac na ten temat.

Istotnym nurtem prac badawczych naukowca oraz podstawową tematyką pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Warszawskim od 1971 roku była problematyka kontaktów całego Barbaricum środkowoeuropejskiego ze światem śródziemnomorskim. Na ten temat naukowiec napisał 40 tekstów, które zebrano w dwóch tomach pt. „Świat antyczny i Barbarzyńcy. Teksty, zabytki, refleksja nad przeszłością” (Warszawa 1998).

Trzeci kierunek badań naukowca dotyczył historii nauki, zwłaszcza w kontekście historii epigrafiki. Prof. Kolendo dokonał reedycjii z dużym wstępem pracy F. Bianchiniego z roku 1726, która dotyczyła zespołu inskrypcji dotyczących niewolników i wyzwoleńców cesarskich. Zajmował się również rolą refleksji nad przeszłością w tradycji badań nad światem śródziemnomorskim oraz nad ziemiami polskimi w starożytności.

\"Jako historyk świata starożytnego osadzony w środowisku archeologicznym starałem się w miarę możliwości pokazać na konkretnym materiale korzyści z wzajemnego wykorzystania doświadczeń, metod i rezultatów badań tych dwóch dyscyplin. Jeżeli mi się to choć po części udało, to byłaby to najcenniejszy element mojej pracy naukowej\" – czytamy na profilu profesora na stronie IA UW.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 5 marca o godzinie 12.00 w Kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu 34. Odprowadzenie prochów prof. Jerzego Kolendo do grobu rodzinnego na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej 2 w Warszawie nastąpi o godz. 14.00.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024