Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
09.02.2014 aktualizacja 09.02.2014

Kolejne mamy - badaczki nagrodzone w programie Pomost

15 mam–badaczek nagrodziła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ósmej i ostatniej edycji programu „Pomost”. Uczone, które wracają do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, otrzymają w sumie blisko 4 mln zł.

Program jest skierowany do rodziców, którzy wracają do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Do ósmej edycji konkursu zgłoszono 113 wniosków. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 35 badaczek. Zarząd FNP wyłonił 15 laureatek, które będą prowadzić badania w dziedzinach Bio, Info, Techno.

Najwyższe dofinansowanie - ponad 268 tys. zł. - przyznano dr Magdalenie Czeredys z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Po 268 tys. zł otrzymały: dr Katarzyna Arczewska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie; dr Karolina Bukowska-Strakova z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, dr Joanna Chwiej z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr Mariola Dutkiewicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, dr Marta Kolasa z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, dr hab. Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Julita Smalc-Koziorowska z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie.

Dofinansowanie otrzymały również: dr Karolina Janikowska z Politechniki Gdańskiej, dr Małgorzata Kwiatkowska z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, dr Renata Płocińska z Instytutu Biologii Medycznej PAN w Łodzi, dr Marta Targosz-Korecka i dr Aleksandra Wrońska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Agnieszka Twardowska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dr Karolina Zelga z Politechniki Warszawskiej.

Finansowaniu przyznanemu mamom-naukowcom podlega grant badawczy i stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów).

Program Pomost Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ustanowiła na początku 2010 roku. Był to pierwszy w Polsce program wspierający rodziców–naukowców, który miał umożliwić im pogodzenie opieki nad dzieckiem z karierą zawodową. W ośmiu konkursach w programie wyłoniono 101 laureatów, którzy na realizację swoich projektów badawczych otrzymali finansowanie w wysokości blisko 37,7 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022