Nauka dla Społeczeństwa

15.08.2022
PL EN
14.01.2014 aktualizacja 14.01.2014

Wystawa o historii narzędzi od epoki lodowcowej po współczesność

Zabytki archeologiczne z obszaru Śląska, obiekty etnograficzne oraz zestawione obok nich narzędzia ręczne, obecnie powszechnie używane w gospodarstwach domowych, można obejrzeć na wystawie "Homo Faber, czyli narzędzia dawniej i dziś" we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.

Jak czytamy w komunikacie, ekspozycja prezentuje historię rozwoju podstawowych narzędzi ręcznych będących nierozłącznym elementem życia codziennego oraz pracy człowieka zręcznego, twórcy, majstra, czyli Homo faber. Zabytki pochodzą z bogatych zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, natomiast obiekty etnograficzne - z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawa ma zaznajomić z historią narzędzi tworzonych i wykorzystywanych przez człowieka od epoki kamienia po czasy obecne. Konfrontacja zabytków archeologicznych z ich obecnymi odpowiednikami ma być dla zwiedzających i interesująca, i zaskakująca. Ekspozycja porusza także zagadnienia wytwarzania narzędzi, a także sposobu ich używania, zwłaszcza w pradziejach.

Poza tym muzealnicy zorganizowali stanowiska do samodzielnej obróbki drewna, kości i skóry za pomocą narzędzi krzemiennych. Natomiast specjalnie przygotowane filmy instruktażowe pokazują różnorodne techniki użytkowania narzędzi, zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych.

Jako eksponaty na wystawie zostaną wykorzystane zabytki archeologiczne z obszaru Śląska pochodzące głównie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, obiekty etnograficzne udostępnione przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz najnowsze rodzaje narzędzi i elektronarzędzi marek Stanley i DeWALT.

Wystawa odbywa się w Muzeum Archeologicznym (ul. Cieszyńskiego 9), które jest oddziałem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Będzie czynna do 31 marca 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022