Główną nagrodę im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka - za najlepszą książkę dotyczącą dziejów narodów Europy Środkowo-Wschodniej XIX-XX wieku - otrzymał Arkadiusz Janicki za monografię: „Kurlandia w latach 1795-1915”.
Ogłoszenie zwycięzców 13. już edycji corocznego konkursu odbyło się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w piątek 13 grudnia.
Jak powiedział PAP członek kapituły nagrody prof. Krzysztof Zamorski, praca dr hab. Arkadiusza Janickiego „Kurlandia w latach 1795-1915. Z dziejów guberni i jej polskiej mniejszości" wyróżnia się „perfekcyjnym warsztatem" i przybliża prawie nieznany, nawet polskim historykom, rozdział dziejów Kurlandii.
Oprócz głównej nagrody przyznano także nagrodę honorową, którą otrzymał prof. Waldemar Łazuga za książkę „Kalkulować… Polacy na szczytach C.K. Monarchii". Pozycja ta opowiada barwnym językiem o polskich politykach, którzy związali swoje kariery w XIX wieku z monarchią Austro-Węgierską.
Wyboru laureatów nagrody dokonuje kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Michała Pułaskiego.
Fundatorem Nagrody Głównej w wysokości 10 tys. PLN jest Wydawnictwo Literackie.
Nagroda im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka przyznawana jest dla upamiętnienia dwóch wybitnych badaczy, którzy zajmowali się historią Europy Środkowo-Wschodniej.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się zwykle 13 grudnia, w rocznicę urodzin prof. Henryka Wereszyckiego - jednego z patronów nagrody, wybitnego znawcy dziejów Polski porozbiorowej, historii dyplomacji europejskiej w XIX wieku i monarchii habsburskiej, autora wielu dzieł fundamentalnych dla polskiej historiografii. Prof. Wacław Felczak zajmował się badaniami historii Węgier, Europy Środkowej i Słowiańszczyzny południowej w XIX i XX wieku. Jego dorobek naukowy uznawano i ceniono tak w kraju, jak za granicą. Obaj historycy byli związani z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 2001 r. z inicjatywy krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda naprzemiennie przyznawana jest historykom polskim i zagranicznym. W tym roku miała miejsce polska edycja konkursu.
PAP - Nauka w Polsce
szl/ abe/jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.