Historia i kultura

Wyróżnienie dla "archeologa z laserem"

Numeryczny Model Terenu wygenerowany na podstawie danych pozyskanych za pomocą lotniczego skaningu laserowego– granice zlokalizowanego w lesie cmentarzyska kurhanowego powstały sztucznie wskutek uprawy sąsiadujących pól. oprac. Ł. Banaszek
Numeryczny Model Terenu wygenerowany na podstawie danych pozyskanych za pomocą lotniczego skaningu laserowego– granice zlokalizowanego w lesie cmentarzyska kurhanowego powstały sztucznie wskutek uprawy sąsiadujących pól. oprac. Ł. Banaszek

Promotor lotniczego skaningu laserowego (ALS) Łukasz Banaszek, doktorant w Instytucie Prahistorii UAM został wyróżniony w konkursie „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanym przez magazyn „Forum Akademickie”.

Artykuł popularnonaukowy \"Lasy przodków. Z samolotu archeologiczne poszukiwania (w gruncie rzeczy)\" jest pokłosiem obecnie realizowanego przez Banaszka grantu Narodowego Centrum Nauki (NCN), w ramach którego z pomocą metod nieinwazyjnych, w tym skaningu laserowego analizuje dawne krajobrazy okolic Polanowa (woj. zachodniopomorskie). W artykule przekonuje, że archeolog nie musi być kojarzony z wykopaliskami i odkryciami skarbów, ale jednocześnie, bez wbicia łopaty w ziemię, może dokonywać niezwykłych naukowych ustaleń.

\"Metodę, którą wykorzystuję w prospekcji przeszłych krajobrazów Pomorza określa się mianem lotniczego skaningu laserowego. Ta, wykorzystująca urządzenia typu LiDAR (ang. Light Detection and Ranging), technika aktywnej teledetekcji polega na emisji w stronę powierzchni ziemi impulsów laserowych o określonej długości fali z nadajnika podwieszonego pod poruszającym się obiektem latającym, np. samolotem. Następnie mierzone są echa, które po odbiciu od napotkanych przeszkód wracają ku odbiornikowi\" – Banaszek wyjaśnia w publikacji zasadę działania ALS-u.

Co najważniejsze w metodzie – po dokonaniu skanowania danego obszaru - badacz jest w stanie wirtualnie wyciąć drzewa czy inne przeszkody i uzyskać dane wysokościowe rzeźby terenu – dzięki czemu możliwe jest odkrycie obiektów archeologicznych o własnych formach krajobrazowych – np. kurhanów.

Artykuł ukaże się na łamach \"Forum Akademickiego\" w przyszłym roku. Publikacja daje wgląd tylko w jeden z elementów przygotowywanej przez archeologa pracy doktorskiej, która połączy ulubione dyscypliny naukowca - studia nad przeszłością oraz geografię.

\"Badanie przeszłych krajobrazów w świetle zróżnicowanych nurtów teoretycznych jest tym, co uważam za najbardziej interesujące w archeologii\" – mówi Banaszek.

To nie pierwsza nagroda przyznana młodemu badaczowi. Jest również laureatem, stypendium Fundacji im. Anny Pasek w 2012 roku oraz współtwórcą projektu \"Sztutowo czy Stutthof?...\" nagrodzonego „Sybillą 2011” za Muzealne Wydarzenie Roku w kategorii \"Wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej\".(PAP)

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2024. XIX-wieczny kościół w Zarzeczu, 23 bm. Dzięki inwentaryzacji odkryto, że jego ołtarze boczne są znacznie starsze, bo z końca XVI stulecia, zaś znajdujący się w jednym z nich obraz Matki Bożej Śnieżnej datowany jest na XVII wiek. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ Studenci UJ skatalogowali skarby Muzeum Dzieduszyckich i kościoła w Zarzeczu

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarł poznański archeolog o międzynarodowym dorobku, prof. Michał Kobusiewicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera