Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
20.11.2013 aktualizacja 20.11.2013

Lena Kolarska-Bobińska - socjolog z politycznym zacięciem

Przyszła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska uważa, że Polska nowoczesna powinna być oparta na wiedzy, badaniach, nauce. Socjolog, europosłanka Platformy Obywatelskiej, była szefowa CBOS, podkreśla, że wywodzi się ze środowiska naukowego.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska jest socjologiem polityki i gospodarki. W latach 1991-1997 była dyrektorem Centrum Badania Opinii Społecznej, a od 1997 r. do 2009 r. kierowała Instytutem Spraw Publicznych. Od 2009 r. jest posłanką do Parlamentu Europejskiego. Zasiada tam w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji.

"Wywodzę się ze środowiska naukowego, właściwie nie mam poczucia, żebym z niego wyszła, a teraz będę jeszcze ściślej współpracowała z nim w nowej roli" - powiedziała w środę na konferencji prasowej, na której premier przedstawił nowe osoby w rządzie.

Kolarska-Bobińska przez wiele lat zatrudniona była w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Teraz jest członkinią Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk i związana jest z prywatną uczelnią Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorką ponad 200 publikacji - książek, artykułów i badań, komentarzy w prasie krajowej i zagranicznej.

W latach 1992–1995 doradzała prezydentowi Lechowi Wałęsie w Komitecie Ekonomicznym, w latach 2001-2005 prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w Grupie Refleksyjnej, a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską.

Kolarska-Bobińska w 2009 r. startowała do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie. Otrzymała wtedy ponad 47 tys. głosów; o ponad 6 tys. więcej niż drugi na liście, dotychczasowy europoseł PO na Lubelszczyźnie prof. Zbigniew Zaleski. Po zdobyciu mandatu eurodeputowanej wstąpiła do PO.

Urodziła się w 1947 roku. Studia ukończyła na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskiwała kolejno stopnie: doktora, doktora habilitowanego z zakresu socjologii, a w 1993 r. tytuł profesora nauk humanistycznych. W ramach stypendium Forda kształciła się w Stanford University oraz Business School of Carnegie-Mellon University.

Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP, a także „Idre National du Mérite” - odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Francji. W 2011 nominowana została do nagrody MEP Awards dla najbardziej pracowitych posłów Parlamentu Europejskiego w kategorii Energia.

Jest żoną dziennikarza Krzysztofa Bobińskiego, prezesa Fundacji "Unia&Polska", ma dwójkę dzieci.

Na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego zostanie zaprzysiężona 3 grudnia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/ jra/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022