Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
31.10.2013 aktualizacja 31.10.2013

O polskiej astronautyce na spotkaniu w Warszawie

O polskiej astronautyce - wczoraj, dziś i jutro będą dyskutować 22 listopada w Warszawie naukowcy i przedstawiciele sektora kosmicznego. Można jeszcze dołączyć do grona prelegentów lub słuchaczy otwartej konferencji.

Spotkanie organizują: Fundacja "Pociąg do Gwiazd", Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Muzeum Techniki. W programie premierowy pokaz filmu "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna".

Konferencja „Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro” zostanie zorganizowana w dzień po starcie pierwszego polskiego satelity naukowego "Lem", dla uhonorowania tego historycznego wydarzenia.

O kondycji i przyszłości polskiego sektora kosmicznego będą rozmawiać naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji związanych z sektorem kosmicznym, biznesu i administracji. W dyskusji wezmą udział twórcy pierwszych polskich satelitów, naukowych, konstruktorzy polskich rakiet i łazików marsjańskich.

Organizatorzy zachęcają zainteresowanych badaczy do wygłoszenia wykładu bądź przedstawienia prezentacji o czasie trwania nie dłuższym niż piętnaście minut, która wpisywałaby się w tematykę jednej z trzech sesji.

Pierwsza część spotkania będzie wprowadzeniem do historii polskich badań atmosfery i przestrzeni kosmicznej. Wystąpienia zebrane będą pod hasłem "Od rakiet Meteor do satelity Lem".

Druga sesja - "Polska aktywność kosmiczna dziś" - będzie poświęcona polskiemu sektorowi kosmicznemu w kontekście członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wykładowcy spróbują podsumować pierwszy rok członkostwa w gronie państw ESA, a także odpowiedzieć na pytanie, co robić, by skutecznie pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki.

Uczestniczy trzeciej sesji - "Polska w kosmosie jutro" - zastanowią się nad strategią narodową, celami i szansami polskiego sektora kosmicznego w najbliższych latach na tle innych państw rozwiniętych.

Podczas konferencji odbędzie się premiera filmu "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna", który podsumowuje dotychczasowe wysiłki Polaków na rzecz poznania tajemnic wszechświata.

"Pierwsze zdjęcia zrealizowaliśmy w 2010 roku. Po prawie czterech latach, dziesiątkach godzin materiału i setkach godzin pracy, film jest gotowy do zaprezentowania światu" – mówi Marcin Mazur, producent i główny realizator filmu.

Kamera zarejestrowała wypowiedzi osób zawodowo związanych z technologiami i przemysłem kosmicznym, jak również amatorów, którzy przez swą działalność wspierają polskie dążenia do komercjalizacji technologii kosmicznych. Są to m.in. gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny polski kosmonauta, prof. Marek Banaszkiewicz - dyrektor CBK PAN, prof. Jacek Walczewski - twórca i koordynator projektu polskich rakiet Meteor i Tomasz Zawistowski - koordynator projektu BRITE-PL.

Link do zwiastuna w serwisie Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Yl2sHVX6R3o

Chęć uczestnictwa w konferencji, jak i w premierze filmu można zgłosić do 14 listopada na adres: konferencja@pociagdogwiazd.org lub w razie problemów z dostarczeniem wiadomości, zgłoszenie należy wysłać na adres: pociagdogwiazd@yahoo.com

Wiadomość powinna zawierać imię, nazwisko i funkcję uczestnika. Osoby planujące wygłosić wykład muszą również wskazać nazwę reprezentowanej placówki oraz tytuł wykładu lub prezentacji. Liczba miejsc jest ograniczona. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację potwierdzającą przyjęcie zgłoszenia.

Konferencja odbędzie w godz. 10.00-19.00 w Muzeum Techniki w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022