Reprezentująca Danię Polka nagrodzona w konkursie młodych naukowców UE

Wśród wyróżnionych w tegorocznym Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) znalazła się reprezentująca Danię Polaka - Emilia Wódzka. Za badanie wpływu pary wodnej i dwutlenku węgla na wydajność ogniw litowo-jonowych otrzymała nagrodę European Patent Office.

Konkurs EUCYS (EU Contest for Young Scientists) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział osoby w wieku od 14 do 21 lat. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Projekty ocenia wielonarodowe jury.

„Jak dziewczyna z Polski została reprezentantką do Danii w dziedzinie techniki? Przyjechałam do tego kraju mając 10 lat. Zawsze interesowałam się naukami przyrodniczymi – mam to po rodzicach, którzy są lekarzami. Inżynieria to dobra zabawa - choć zauważyłam, że Dunki są mniej zainteresowane nauką od Polek. Żeby zostać reprezentantem kraju w EUCYS trzeba dużo pracować, mieć dużo samozaparcia” – mówiła dziennikarzom w Pradze Emilia Wódzka. Na pytanie, dlaczego zajęła się akumulatorami, odparła, że „w nauce jest coś pociągającego”. „Można coś zmienić, wpłynąć na nasze jutro. To motywujące. Nauka jest ciekawa” – dodała.

Akumulatory litowo-powietrzne są przy podobnej masie wielokrotnie wydajniejsze od litowo-jonowych. Zasilany nimi samochód mógłby mieć zasięg około tysiąca kilometrów. Energia elektryczna powstaje w procesie utleniania litu, za to podczas ładowania wydzielany jest tlen.

Jednak obecne w powietrzu dwutlenek węgla i para wodna ograniczają z czasem pojemność i trwałość akumulatora. Ilościowej analizy tych zjawisk dotyczy właśnie praca Emilii.

W EUCYS co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy młodych badaczy. W tym roku do finału dotarło 126 osób – przedstawiciele 37 krajów przygotowali 85 projektów. Polskę oficjalnie reprezentowało czterech młodych naukowców, którzy szybko znaleźli wspólny język z Emilią.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu 22 nagrody główne i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku. Funkcję Krajowego Organizatora Konkursu sprawuje od 2010 roku prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Z Pragi Paweł Wernicki

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera