Europejski sukces polskiego ucznia - najwyższa nagroda w EUCYS

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Polski uczeń Maksymilian Gozdur zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym europejskim konkursie naukowym EUCYS.

Jak poinformowali PAP przedstawiciele Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, współorganizatora wydarzenia, Maksymilian Gozdur, świeżo upieczony absolwent Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego, który już wkrótce rozpocznie studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, zwyciężył w tegorocznej edycji European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) w obszarze nauk społecznych. Jurorzy nagrodzili przygotowaną przez niego analizę prawną.

Wynik ten umacnia wysoką pozycję Polski w kwalifikacji krajów biorących udział w konkursie. Od 1990 roku, czyli od początku udziału naszego kraju w EUCYS, nagrodzono łącznie 67 projektów polskich uczniów, przyznając im 29 nagród głównych oraz 38 nagród specjalnych, honorowych i dodatkowych.

Poza jedną z pierwszych nagród głównych o wartości 7000 euro, Maksymilian Gozdur otrzymał także nagrodę honorową w postaci uczestnictwa w Stockholm International Youth Science Seminar.

Praca młodego miłośnika prawa, którą doceniło międzynarodowe jury, zatytułowana jest „Instytucje sprawiedliwościowe przewidziane w procedurze karnej Polski i Francji a standardy rzetelnego procesu zawarte w normach prawa międzynarodowego i procesy resocjalizacji skazanych”. Zawiera obszerną analizę z zakresu prawa karnego oraz socjologii prawa, która prowadzi do dość rewolucyjnych wniosków i propozycji zmian systemu prawnego. Celem tych zmian, zdaniem Gozdura, mogłoby być usprawnienie efektywności wymiaru sprawiedliwości, a także umożliwienie skuteczniejszej resocjalizacji sprawców.

Autor widzi wiele korzyści proponowanych rozwiązań. W jego opinii nie tylko pomogłyby one lepiej ukonstytuować prawa jednostki w systemie prawnym, ale też wpłynęły na uskutecznienie postępowań w sprawach karnych, obniżyły koszty procesu i zapobiegały stygmatyzacji skazanych w społeczeństwie. Jednym z głównych postulatów Maksymiliana Gozdura jest swobodne korzystanie z instytucji sprawiedliwości naprawczej na każdym etapie postępowania. Młody prawnik podkreśla także ważną funkcję mediacji, która sprawiedliwie włącza w postępowanie wszystkie strony, dając im większy wpływ na wynik.

„Zdaję sobie sprawę, że jest to odważne stwierdzenie, ale wygrana zapewni mojemu projektowi pewnego rodzaju głos - mówi nagrodzony Polak. - Tym samym pozwoli zrobić kolejny krok w kierunku otwarcia dyskusji na temat systemu karnego i sprawiedliwości naprawczej. Pieniądze nie są tak ważne. Ten projekt może przybliżyć nas do zapewnienia podstawowej kwestii dla obywateli Europy - sprawiedliwości. Jest to oczywiście większe dobro. Wygrana pomoże mi to zrobić bardziej efektywnie i na większą skalę”.

Poza Gozdurem sukces na EUCYS 2023 odniósł jeszcze jeden Polak - Szymon Perlicki z 3. klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. Jasińskiego we Wrocławiu. Za pracę z dziedziny matematyki pt. „Nowa metoda konstrukcji algorytmów szyfrowania odpornych na kryptoanalizę różnicową i liniową” otrzymał nagrodę specjalną - w postaci udziału w konferencji i stażu naukowym w Bułgarii.

Za rok, po 10 latach przerwy, EUCYS wróci do Polski. Gospodarzem międzynarodowego finału będzie Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczniowie, którzy chcieliby zaprezentować swoje badania przed międzynarodową publicznością, już teraz mogą zgłaszać się do kolejnej edycji wydarzenia. Wnioski przyjmowane będę do 15 grudnia.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera