Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
21.09.2013 aktualizacja 21.09.2013

Konkurs na pomysły naukowe E(x)plory

Młodzież do lat 20 może zgłaszać swoje projekty związane z nauką do Konkursu Naukowego E(x)plory. Zwycięzcy mogą wygrać nawet 6 tys. zł i będą reprezentować Polskę na konkursach międzynarodowych na całym świecie.

W konkursie mogą brać udział pasjonaci nauki w wieku od 14 do 20 lat. Organizatorzy zapewniają, że zgłaszane projekty mogą dotyczyć każdej dziedziny, ale praca powinna mieć charakter naukowy. Uczestnicy mogą np. zaproponować nowe rozwiązanie zaobserwowanego przez siebie problemu albo wskazać jego zastosowanie swojej pracy w praktyce. "Liczą się projekty ciekawe i innowacyjne" - zaznaczają organizatorzy.

Rejestrować mogą się pojedyncze osoby lub zespoły dwu - albo trzyosobowe. Zgłoszenia trwają do końca października.

W konkursie nagrodzeni będą nie tylko autorzy najlepszych pomysłów, ale i szkoły, do których chodzą. Za zajęcie pierwszego miejsca zwycięzca i jego szkoła otrzymają granty wynoszące po 6 000 zł, za drugie miejsce - po 4 tys. zł, a za trzecie miejsce – po 2 tys. zł.

150 wybranych przez ekspertów projektów weźmie udział w eliminacjach na Regionalnych Festiwalach E(x)plory w 5 miastach. Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. Będzie to także okazja do udziału w ciekawych warsztatach i niezwykłych pokazach naukowych oraz poznania rówieśników, którzy, tak jak oni, pasjonują się nauką.

Najlepsze projekty wybrane przez jury zobaczymy podczas finału konkursu w marcu 2014 r., podczas 3-dniowego Międzynarodowego Festiwalu E(x)plory w Poznaniu. Oprócz nagród finansowych zwycięzcy otrzymają także wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży m.in. Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii, Expo-Sciences Europe we Francji.

To już trzecia edycja konkursu. Organizowany jest on przez Fundację Zaawansowanych Technologii w ramach programu naukowo-edukacyjnego E(x)plory. Więcej informacji na temat Konkursu Naukowego E(x)plory można znaleźć na stronie: www.explory.pl/konkurs-młodych-naukowców .

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022