Historia i kultura

Papirolodzy z całego świata spotykają się w Warszawie

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Jak w starożytnym Egipcie walczono z wypadaniem włosów? W jaki sposób przyrządzano ryby? Jak wyglądały zaklęcia antycznych magów? Jaki charakter pisma miała Kleopatra? Dowiemy się tego w trakcie XXVII Międzynarodowego Kongresu Papirologicznego, który ruszy w poniedziałek (29 lipca) na Uniwersytecie Warszawskim.

Na sześciodniowy kongres przyjedzie 350 papirologów z całego świata, reprezentujących uczelnie prestiżowe, np. Harward, Cambridge i Oksford - i bardziej egzotyczne, np. Uniwersytet w Boroko, w Papui i Nowej Gwinei - informuje UW.

Kongres potrwa od poniedziałku (29 lipca) do soboty (3 sierpnia). Towarzyszyć mu będzie wystawa prezentująca dokonania polskich archeologów w Dolinie Nilu oraz wystawa map Klaudiusza Ptolemeusza ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Organizatorami są Wydział Prawa i Administracji UW, Instytut Archeologii UW oraz Fundacja im. Rafała Taubenschlaga. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Papirologia narodziła się przed 130 laty, gdy na biurka uczonych trafiły setki znalezionych w Egipcie dokumentów napisanych po grecku. Greka była urzędowym językiem kraju nad Nilem przez ponad tysiąc lat, od Aleksandra Wielkiego do podboju arabskiego. Dziś papirolodzy studiują dokumenty w wielu różnych językach – poza greckimi także łacińskie, egipskie w piśmie demotycznym oraz koptyjskim, aramejskie z terenów Palestyny czy wreszcie arabskie z pierwszych dwóch wieków arabskiego panowania na Bliskim Wschodzie.

Odkrycie w egipskich piaskach greckich papirusów pozwoliło naukowcom poznać wielkie dzieła antycznej literatury, autorstwa m.in. filozofa Arystotelesa czy starożytnego poety greckiego Menandra. Z papirusów dowiadujemy się także, jak w starożytności ludzie żyli, w co się ubierali, co jedli, z czego się utrzymywali, o czym myśleli, a nawet jak wychowywali dzieci.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera