Nauka dla Społeczeństwa

27.01.2023
PL EN
12.07.2013 aktualizacja 12.07.2013

Polscy archeolodzy i konserwatorzy powrócili z Mariny el-Alamein

Tegoroczne prace badawczo-konserwatorskie, prowadzone w maju przez Polsko-Egipską Misję Konserwatorską, odbyły się na nekropoli i w reprezentacyjnej części miasta z czasów hellenistycznych i rzymskich. Najciekawszych odkryć dokonano w obrębie starożytnych łaźni.

„Niestety, ze względu na wciąż trwający w Egipcie szczególny okres przemian, czas trwania misji był ograniczony. Mimo to, z powodzeniem kontynuowaliśmy badania i konserwację rzymskich łaźni na południe od centralnego placu miasta i połączonej z nimi miejskiej bazyliki. Przeprowadziliśmy również zabezpieczenie reliktów mauzoleum jednego z grobowców, najbardziej monumentalnego na nekropoli i konserwację najcenniejszych zabytków malarstwa ściennego” – mówi PAP prof. Rafał Czerner z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, kierownik ekspedycji.

Wysiłki misji skoncentrowały się na łaźniach i miejskiej bazylice. Teren ten był uprzednio częściowo przebadany przez Polaków przez misję kierowaną przez profesora Wiktora A. Daszewskiego i archeologów egipskich.

„Rozwiązania budowlane łaźni stanowią interesujący temat badawczy, przynoszący co roku ciekawe odkrycia i zadania konserwatorskie” – uważa prof. Czerner.

Naukowcy skupili się na wyjaśnieniu układu funkcjonalnego łaźni. W tym roku odsłonięto i zabezpieczono bogate pozostałości latryny. Zdaniem specjalistów było to starannie i elegancko wykonane pomieszczenie. Znaleziono nawet resztki polichromowanych tynków.

„Zachowały się duże marmurowe płyty, którymi wyłożono posadzkę i dolne partie ścian. Latryna zachowała wszystkie elementy funkcjonalne. Wymagały jednak zabezpieczenia i rekonstrukcji. Relikty latryny stanowią najciekawsze odkrycie tego sezonu” – uważa szef misji.

W obrębie łaźni znaleziono w tym roku również zgubę - niewielki pierścionek wykonany z brązu z inskrypcją oraz drugi z kamiennym oczkiem.

„Podjęliśmy się również konserwacji reliktów malarstwa ściennego, przechowywanego od kilku lat w magazynach. Wśród nich są fragmenty malarstwa z przedstawieniem Heliosa, Harpokratesa i Sarapisa” – mówi prof. Czerner.

Stanowisko archeologiczne w dzisiejszej Marinie el-Alamein w Egipcie położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 100 km na zachód od Aleksandrii. To rozległe relikty antycznej osady portowej. Naukowcy nie mają pewności, jak nazywało się w starożytności. Na podstawie opisów sporządzonych przez geografów antycznych, można przypuszczać, że było to miasto Antiphrai i port Leukaspis z czasem połączone w jedną jednostkę administracyjną.

W Marinie el-Alamein zachowały się pozostałości całego miasta z jego domami mieszkalnymi, budynkami użyteczności publicznej, termami, bazyliką, z ulicami, centralnym placem, zabudową portową oraz rozległą nekropolą z monumentalnymi pomnikami, mauzoleami i podziemnymi grobowcami. Jednak tylko jego niewielka część została przebadana archeologicznie.

Był to osiemnasty sezon prac Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej. Na stanowisku działa również druga polska ekipa - Polska Misja Archeologiczna w Marina el-Alamein kierowana obecnie przez dr. Krzysztofa Jakubiaka z Instytutu Archeologii UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023