80 mln zł od resortu nauki na projekty badawcze humanistów

80 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł - poinformował w środę resort nauki.

To już trzecia edycja konkursów w ramach NPRH. Są one skierowane m.in. do uczonych podejmujących prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej; polskich i zagranicznych naukowców realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej; trzeci konkurs skierowany jest zaś do młodych humanistów.

Jak poinformowało MNiSW, w tegorocznej edycji NPRH pojawiły się nowe rozwiązania, dzięki którym będzie łatwiej starać się o dofinansowanie badań.

Jedną z wprowadzonych zmian, w module wspierającym młodych humanistów, jest zasada, że każdy, kto otworzy przewód doktorski może ubiegać się o finansowanie w ramach NPRH i zostać kierownikiem projektu. Poza tym podniesiono maksymalną wysokość kosztów pośrednich (np. dostęp do baz danych, obługa techniczna, księgowość) – do 20 proc. (poprzednio 10 proc.).

"Każdy doktorant będzie mógł wystąpić o grant na sfinansowanie swojego autorskiego projektu naukowego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Mam nadzieję, że wprowadzenie tej zasady zachęci wielu młodych uczonych do ubiegania się o granty” – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka,

Minister odniosła się do ogłoszenia kolejnej edycji konkursów w NPRH także na swoim blogu w NaTemat.pl. „Często spotykam się z opinią, że o ile MNiSW całkiem skutecznie wspiera uczonych zajmujących się naukami biologicznymi, informatycznymi i technologicznymi, a więc tzw. sektorem bio-info-techno, o tyle polscy humaniści są traktowani po macoszemu i najzwyczajniej w świecie nie mają za co prowadzić badań. Jestem innego zdania” – napisała Kudrycka.

Ministerstwo zapowiedziało również, że niebawem w ramach NPRH zostanie ogłoszony konkurs w module upowszechniającym wyniki polskich badań humanistycznych w świecie.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono 5 listopada 2010 roku. NPRH to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jak przypomniał resort nauki, w 2012 r. NCN przyznało projektom w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce około 147 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera