Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
23.04.2013 aktualizacja 23.04.2013

Studenci z Białegostoku liczą ptaki nad Siemianówką

Ile ptaków przelatuje nad Podlasiem i w jakiej są kondycji? To sprawdzają studenci Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), którzy jak co roku rozbili obóz nad zalewem Siemianówka. Wiosenna Akcja Siemianówka odbędzie się po raz jedenasty i potrwa do 5 maja.

„Studenci przez dwa tygodnie będą łapać w sieci, mierzyć i obrączkować ptaki odpoczywające nad Siemianówką podczas swoich wiosennych migracji. Zbiornik znajduje się bowiem na trasie tzw. kanału migracyjnego ptaków” – informuje rzecznik prasowy UwB Katarzyna Dziedzik.

Obozy organizowane są od 2002 roku. Zwykle dwukrotnie: podczas wiosennych i jesiennych ptasich przelotów. Akcja cieszy się wielkim uznaniem miłośników ptaków zarówno w kraju, jak i poza granicami. Obok Akcji Bałtyckiej jest to drugi pod względem liczby zmierzonych i zaobrączkowanych ptaków taki obóz w Polsce.

W liczeniu skrzydlatych gości nad Siemianówką mogą pomóc wszyscy zainteresowani. Studenci czekają na wolontariuszy. Oferują zakwaterowanie pod namiotem i wyżywienie za symboliczną opłatą. Choć warunki są polowe chętnych do takich działań nie brakuje.

Jak informuje Katarzyna Dziedzik, przy poprzednich akcjach w mierzeniu i obrączkowaniu ptaków pomagali nie tylko studenci z innych polskich uczelni, ale także prywatne osoby, a nawet goście z Anglii czy USA. Tegoroczna wiosenna Akcja Siemianówka z powodu długiej zimy jest później niż zwykle. Potrwa do 5 maja.

Kto chciałby dołączyć do studentów - i znaleźć się w obozowym grafiku - musi wcześniej zgłosić udział organizatorom. Można to zrobić mailowo pod adresem: akcjasiemianowka@wp.pl lub telefonicznie.

Wszystkie informacje - także regulamin akcji i mapa dojazdu do obozu - na stronie: www.siemianowka.namorzyn.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022