Olej kokosowy przeciw próchnicy zębów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Według irlandzkich badaczy z Athlone Institute of Technology olej kokosowy, poddany działaniu enzymów, zatrzymuje rozwój bakterii Streptococcus – głównej przyczyny próchnicy zębów, podaje BBC News.

Jak wynika z badań, olej kokosowy atakuje bakterie powodujące próchnicę zębów, która dotyka 60-90 proc. dzieci z krajów uprzemysłowionych i może być wykorzystany w produktach dentystycznych.

Zespół badaczy z Athlone Institute of Technology przetestował działanie oleju kokosowego, warzywnego oraz oliwy z oliwek, poddanych działaniu enzymów w procesie podobnym do trawienia. Następnie sprawdzano działanie olejów na bakterię Streptococcus, która znajduje się w jamie ustnej. Tylko olej kokosowy wykazał zdolność hamowania rozwoju większości szczepów bakterii, jak również mutacje Streptococcus powodujące próchnicę zębów.

Wypowiadając się na jednej z konferencji poświęconej mikrobiologii badacze stwierdzili, że olej kokosowy atakuje również drożdże wywołujące pleśniawki.

Teraz badacze chcą sprawdzić, jak olej kokosowy oddziałuje z bakterią Streptococcus na poziomie molekularnym i które z innych szczepów szkodliwych bakterii może powstrzymać.

Dr Damien Brady, który kieruje badaniami w Athlone Institute of Technology powiedział, że olej kokosowy może być atrakcyjną alternatywą dla chemicznych dodatków.

"Ponadto, wraz ze wzrostem oporności na antybiotyki, ważne jest, aby zwrócić uwagę, na nowe sposoby zwalczania zakażenia bakteryjnego” – dodał Brady. (PAP)

bep/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Wrzesień 2024 r. drugim najgorętszym wrześniem w historii pomiarów

  • 09.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Nobel z chemii dla analityków i projektantów białek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera