Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.06.2012 aktualizacja 12.06.2012

49 uczelni otrzymało certyfikaty „Uczelnia Liderów”

PAP © 2012 / PAP © 2012 /

49 uczelni z całej Polski otrzymało we wtorek certyfikaty „Uczelnia Liderów”. Trafiły do szkół wyższych, które łączą dbałość o jakość kształcenia z edukacją praktyczną studentów oraz prowadzą studia tak, by jak najpełniej przygotowywały absolwentów do pracy zawodowej.

Projekt „Uczelnia Liderów” współorganizuje Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

„Certyfikaty otrzymają szkoły wyższe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, których absolwenci są dobrze przygotowani do pełnienia ról zawodowych zgodnych z profilem wykształcenia. Dodatkowo w ramach konkursu wyróżniamy rektorów uczelni wykazujących się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej, przyznając im statuetki +Aurea Praxis+” – wyjaśnia prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Grażyna Kaczmarczyk.

Wśród nagrodzonych uczelni znalazło się siedem publicznych uczelni akademickich, 11 państwowych wyższych szkół zawodowych oraz 31 uczelni niepublicznych.

Najlepszy wynik uzyskały: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Collegium Civitas w Warszawie, Uczelnia Vistula w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. S. Staszica w Białymstoku.

Dodatkowo wyróżnieniami „Aurea Praxis” za osobisty wkład w promowanie kształcenia dla rynku pracy nagrodzono sześcioro rektorów polskich uczelni.

Wyróżnienia otrzymali: prof. Henryk Krawczyk - rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Roman Kołacz - rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Czesław Królikowski - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, prof. Jerzy Malec - rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, prof. Jerzy M. Kopania - rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. S. Staszica w Białymstoku, prof. Daria Nałęcz - była rektor Uczelni Łazarskiego, a obecnie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

„Cieszę się, że projekt +Uczelnia Liderów+ przyciąga rzeczywistych liderów na rynku edukacyjnym. W konkursie biorą udział szkoły wyższe, które naprawdę mają się czym pochwalić, mają sporo do zaoferowania kandydatom na studia, studentom, absolwentom. Ubiegłoroczny wysoki poziom konkursu został utrzymany. Uczelnie, które nagradzamy, w pełni zasługują na przyznane im miano +Uczelni Liderów+” – powiedziała we wtorek Kaczmarczyk.

O przyznaniu certyfikatu „Uczelnia Liderów” decyduje komisja konkursowa złożona z przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce szkolnictwa wyższego, systemu edukacji i rynku pracy. Przewodniczy jej prof. Dariusz Rott – członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Komisja ocenia uczelnie na podstawie wielu kryteriów, takich jak potencjał naukowo-dydaktyczny uczelni i jej pozycja na rynku edukacyjnym, umiędzynarodowienie działalności uczelni, działalność biura karier i akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, wsparcie na rzecz rynku pracy, edukacja praktyczna studentów i współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

"Ocena uczelni ma charakter jakościowy, a nie ilościowy, co odróżnia projekt od innych podobnych konkursów, w których zazwyczaj bierze się pod uwagę wskaźniki liczbowe" – mówi Halina Przeniosło z zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Certyfikaty wręczono we wtorek w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024