Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
06.06.2012 aktualizacja 06.06.2012

Narodowe Centrum Nauki jeszcze w tym roku ogłosi nowe konkursy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znalezienie nowej siedziby i zwiększenie zatrudnienia to dwie sprawy, w których posłowie chcą pomóc Narodowemu Centrum Nauki w Krakowie. Jak poinformowano na wtorek konferencji prasowej jeszcze w tym roku NCN ogłosi dwa nowe konkursy dla naukowców.

We wtorek w Narodowym Centrum Nauki w Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Istniejące od marca 2011 r. Centrum rozdziela w otwartych konkursach środki pochodzące z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie badań podstawowych.

„Chcieliśmy się zorientować, co działalności NCN wysoko ocenianej przez członków podkomisji przeszkadza w warstwie ustawowej” – mówiła dziennikarzom Krystyna Łybacka, przewodnicząca podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. „Ponawiamy prośbę do władz Krakowa i do wszystkich, którzy mogą pomóc o znalezienie nowej siedziby Centrum, bo płacenie 2 mln zł czynszu rocznie jest niegospodarnością. Te pieniądze można by przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu. Rozumiemy też, że należy zwiększyć liczbę zatrudnionych w NCN osób” – dodała.

Według posłów potrzebne są niewielkie zmiany legislacyjne, które przyśpieszą proces przyznawania grantów. Chodzi m.in. o uproszczenie procedury konkursów, która obecnie jest prowadzona w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego, co wiąże się z koniecznością składania ogromnej liczby podpisów oraz o wyłączenie z zamówień publicznych zakupu unikatowej aparatury, produkowanej tylko przez jedną firmę.

Obecnie NCN wynajmuje pomieszczenia w nowoczesnym biurowcu. Na pełnych etatach zatrudnia 99 osób. W 2011 r. jeden pracownik zajmował się 210 wnioskami o granty.

Według dyrektora NCN prof. Andrzeja Jajszczyka, by Narodowe Centrum Nauki działało tak jak podobne instytucje europejskie powinno zatrudniać ok. 400 osób. „Chcielibyśmy w tym roku zwiększyć zatrudnienie o 30 osób” - mówił Jajszczyk.

Trwają też rozmowy z władzami Krakowa ws. znalezienia nowej siedziby NCN. „Swój prestiż chcemy budować na profesjonalnym działaniu, na dobrym dzieleniu pieniędzy podatników między naukowców. Siedziba ma znaczenia drugoplanowe, ale rozmawiamy o tym. Chciałbym, żeby w tym roku zapadła decyzja o lokalizacji - budynku lub działki, na której powstałaby siedziba NCN, tak byśmy mogli odpowiednio zaplanować działania w kolejnych latach” - powiedział prof. Jajszczyk.

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński poinformował, że jeszcze w tym roku powinny być ogłoszone dwa nowe konkursy - „Symfonia” na badania interdyscyplinarne dla dużych zespołów badawczych oraz konkurs wspólny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dla naukowców, którzy mieli już grant z NCN, a chcą sprawdzić, w jaki sposób dotychczasowe wyniki ich badań można by zastosować w praktyce.

W pierwszym roku działalności NCN przejęło nadzór nad ponad 11 tys. projektów, którymi wcześniej zajmowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ogłosiło 11 nowych konkursów, na które wpłynęło niemal 15 tys. wniosków o finansowanie. Dziewięć z tych konkursów już rozstrzygnięto. Przyznano ok. 3,2 tys. grantów.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum miała miejsce 4 marca 2011 r.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ ls/ jjj/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024