Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.10.2011 aktualizacja 17.10.2011

Portal Astronomia.pl ma 10 lat

<strong>Astronomia.pl, portal poświęcony astronomii i badaniom kosmosu, obchodzi 10. urodziny. </strong>Serwis zadebiutował się w internecie 17 października 2001 roku. Dzisiaj korzystają z niego nie tylko miłośnicy astronomii, ale znacznie szerszy krąg czytelników, cytują go także dziennikarze i media ogólne.

Jak podaje przedstawiciele portalu ( www.astronomia.pl ), ma on wraz ze swoimi serwisami dodatkowymi zasięg na poziomie 100 tysięcy odwiedzin miesięcznie. Twórcami portalu są Krzysztof Czart i Jan Pomierny. W momencie powstawania portalu pierwszy z nich kończył studia astronomiczne, a drugi był gimnazjalistą. Obecnie obaj są doświadczonymi popularyzatorami astronomii, działającymi w różnych inicjatywach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Z portalem związane jest jednak większe grono osób, które współpracowały z redakcją w różnych okresach.

W ciągu 10 lat istnienia portalu redakcja przygotowała prawie 3000 nowinek z zakresu astronomii, astronautyki i badań kosmosu. W bazie portalu znajduje się też kilkaset artykułów popularnonaukowych wyjaśniających różne zagadnienia astronomiczne.

Portal opisuje nie tylko najważniejsze światowe odkrycia na polu badań Wszechświata, ale stara się także przedstawiać badania polskich astronomów, działalność polskich astronomicznych placówek edukacyjnych, stowarzyszeń i klubów miłośników astronomii. Serwis zawiera forum dyskusyjne, galerię zdjęć, bazę literatury astronomicznej, astronomiczny słownik angielsko-polski i polsko-angielski.

Astronomia.pl promuje w Polsce różne międzynarodowe projekty z zakresu edukacji i popularyzacji astronomii. Do największych tego typu inicjatyw należy zaangażowanie w działania Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

Co pewien czas portal organizuje ogólnopolskie konkursy z nagrodami od astronomicznych widokówek, po teleskopy. Sam też zdobył konkursowe laury - w roku 2006 został wyróżniony w konkursie Popularyzator Nauki, zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przez Polską Agencję Prasową. Otrzymał też dyplom uznania za współpracę z Programem Interklasa.

"Naszym okrętem flagowym jest oczywiście portal, który można znaleźć pod adresem www.astronomia.pl. Prowadzimy jednak też kilka serwisów dodatkowych, takich jak witryna z biografiami astronomów - www.kopernik.pl, czy serwis o polskich planetariach - www.planetarium.pl. Wspieramy także internetową aktywność miłośników astronomii, udostępniając nieodpłatnie miejsce na naszym serwerze na ciekawe witryny o kosmosie. Ich kolekcję można znaleźć pod adresem www.astrowww.pl" - mówi Krzysztof Czart, redaktor naczelny portalu Astronomia.pl.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024