Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
25.07.2011 aktualizacja 25.07.2011

Leczenie zgagi przedłuża życie chorych na płuca

Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) żyją dłużej, gdy są leczeni z powodu zarzucania treści żołądkowej do przełyku - zaburzenia, które powoduje palący ból w przełyku, nazywany zgagą - informuje "American Journal of Respiratory nad Critical Care Medicine".

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of California w San Francisco. Wiążą oni występowanie włóknienia płuc z mikroaspiracją - przedostawaniem się kropelek soku żołądkowego z przełyku do dróg oddechowych.

Idiopatyczne zwłóknienie płuc (IPF) to wyniszczająca i nieuleczalna choroba o nieznanej przyczynie, w przebiegu której tkanka płucna ulega postępującemu zbliznowaceniu - z czasem płuca przestają dostarczać do krwi odpowiednią ilość tlenu. Chory na IVF przeżywa średnio 2-3 lata od momentu postawienia rozpoznania.

Zespół dr Joyce Lee objął badaniami 204 pacjentów z włóknieniem płuc. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, zwane refluksem, występowało u 34 proc. z nich, a jeśli brać pod uwagę wywiad dotyczący przeszłości - aż u 45 proc. Tymczasem w całej populacji refluks występuje tylko u 10-20 procent.

Około połowa pacjentów z refluksem leczyła się farmakologicznie, a jedenastu przeszło nawet operację przeciwrefluksową. Leczeni z powodu refluksu pacjenci przeżywali znacznie dłużej. Ważne wydawało się nie tylko zmniejszanie kwaśności soku żołądkowego, ale i zapobieganie zarzucaniu go do przełyku.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022