Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
31.03.2011 aktualizacja 31.03.2011

O parkietażu i kryptografii na wykładach popularnych z matematyki na PW

<strong>O szczegółach pokrycia płaszczyzny w sposób rozważany przez angielskiego uczonego Rogera Penrose&#39;a będzie się mowa podczas cyklu wykładów popularnych z matematyki na Politechnice Warszawskiej. </strong>Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 kwietnia,

Wykłady są adresowane do licealistów, nauczycieli, studentów kierunków ścisłych i wszystkich innych zainteresowanych matematyką.

Cykl organizują: Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej.

W jaki sposób można pokryć płaszczyznę za pomocą dwóch rodzajów figur tak, aby wzór nie powtarzał się okresowo po przesunięciu? Prawie 40 lat temu problem ułożenia takiego parkietażu postawił i pokazał różne jego rozwiązania angielski fizyk i matematyk Roger Penrose. Przez lata wydawało się, że jest to zagadnienie wybitnie teoretyczne, nie mające żadnego zastosowania. Potem odkryto nieoczekiwanie w przyrodzie materiały, w których, jak się okazało, atomy ułożone są tak, jak u Penrose'a.

Najbliższe spotkanie na PW rozpocznie się o godz. 16.30. Będzie się składać z trzech wykładów, poświęconych m.in. podstawom teorii chaosu, tajnikom parkietażu oraz wybranym aspektom kryptografii.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie CSZ (www.csz.pw.ed.pl ) oraz stronie Stowarzyszenia (www.sem.edu.pl).

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024