Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
22.11.2010 aktualizacja 22.11.2010

Czosnek lekiem na nadciśnienie

Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego - wynika z badań, o których informuje pismo &quot;Maturitas&quot;. <br /><br />

Australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków.

Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE - Aged Garlic Extract) dziennie miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.

Od dawna panowała opinia, że czosnek ma korzystny wpływ na serce - między innymi obniża poziom "złego" cholesterolu i redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. Jednak australijskie badania po raz pierwszy dotyczyły osób z nadciśnieniem utrzymującym się mimo podawania konwencjonalnych leków.

Eksperci zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, a czosnkowy ekstrakt należy przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem, ze względu na jego działanie rozrzedzające krew i możliwość niepożądanych interakcji w połączeniu z innymi lekami. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022