Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
19.12.2009 aktualizacja 19.12.2009

Park Skaryszewski najpiękniejszym polskim parkiem

Warszawski Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Polskiego Parku 2009 roku w czwartej edycji konkursu "Briggs&Stratton Najpiękniejszy Polski Park". Park zdobył również trzecie miejsce w europejskiej edycji konkursu.

Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele miast-laureatów z lat ubiegłych, oceniało kandydatury pod kątem stanu utrzymania zieleni i infrastruktury, funkcjonalności i układu parku oraz cech szczególnych, wyróżniające go na tle innych parków. Kandydatury mogli zgłaszać właściciele ogrodów i parków, władze samorządowe, firmy zajmujące się utrzymaniem zieleni oraz osoby prywatne, także młodzież i dzieci. Można było zgłaszać wyłącznie parki ogólnodostępne.

"Wymyśliliśmy ten konkurs, by uświadomić ludziom, że piękne tereny zielone są nie tylko w albumach z fotografiami z wielkich metropolii, ale także blisko nich, czasem tuż pod oknem, czego dowodzą zwycięzcy poprzednich edycji (parki z Zamościa, Żywca i Łodzi). Dlatego kandydatury mogą zgłaszać wszyscy, nawet młodzież i dzieci" - mówi Wojciech Jasiński, dyrektor ds. Rozwoju Briggs&Stratton w Europie Środkowowschodniej, pomysłodawcy konkursu.

Podczas piątkowej uroczystości w stołecznym Ratuszu Robertowi Szymańskiemu, dyrektorowi ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta, który opiekuje się parkiem, wręczono przeznaczoną dla zwycięzcy główną nagrodę pieniężną w konkursie w wysokości 5 tys. zł. Park otrzymał także profesjonalną kosiarkę spalinową. Zwycięzca będzie mógł się także posługiwać tytułem Najpiękniejszego Polskiego Parku, który jest zastrzeżony wyłącznie dla zwycięzców konkursu i daje możliwość nawiązania kontaktu z innymi zwycięzcami konkursu z lat ubiegłych, zarówno z Polski, jak i Europy, np. w celu wspólnej promocji.

"Oprócz zwycięskiego Parku Skaryszewskiego na podium znalazły się także parki z Ostromecka - na drugim miejscu i z Żyrardowa - na miejscu trzecim. Myślę, że nagroda dla Parku Skaryszewskiego jest w pełni zasłużona, ponieważ jest on nie tylko jednym z najpiękniejszych miejsc wypoczynku w mieście, ale także niezwykle lubianym przez mieszkańców" - powiedziała członkini jury konkursu Jolanta Zdanowska.

"104 lata czekał +Skaryszak+ na ten tytuł, aż wreszcie się doczekał" - komentuje wyniki konkursu Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta, którego pracownicy sprawują opiekę nad Parkiem Skaryszewskim.

Jaszczołt podkreślił różnorodność oraz bogactwo przyrodnicze i kompozycyjne parku, które przejawia się w malowniczym układzie dróg, ciekawych planach widokowych i bogatej szacie roślinnej. "Park Skaryszewski to miejsce sprzyjające rozmaitym formom wypoczynku, poznawaniu przyrody, historii, obcowaniu ze sztuką. To plenerowa galeria przyrodnicza i artystyczna. Do parku można wygodnie dojechać ze wszystkich stron Warszawy, a mieszkańcy przyjeżdżają tu na spacery nawet z odległych dzielnic" - zaznaczył Jaszczołt.

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w latach 1905-1916 na powierzchni 55,5 ha według projektu ówczesnego ogrodnika miejskiego Warszawy, Franciszka Szaniora na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew. Po II wojnie światowej został odbudowany. 13 grudnia 1973 roku Park Skaryszewski został wpisany na listę zabytków "ze względu na wartość historyczną i artystyczną".

Obecnie, aby park był jeszcze piękniejszy, planowane jest przeprowadzenie rewaloryzacji, która ma polegać na odtworzeniu układu alejek parkowych, posadzeniu nowej roślinności, rekonstrukcji ogrodów tematycznych, zainstalowaniu stylowych latarni i ławek, modernizacji mostków, konserwacji stawów i groty z kaskadą oraz oświetleniu pomników i cennych kolekcji roślin, a także alejek i placów parkowych. ZOM ma już gotowy projekt rewaloryzacji i - jak informują jego przedstawiciele - obecnie trwają starania o pozyskanie środków na jego realizację. AKN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023