<strong>Jesienią tego roku zacznie działać pierwsze w Polsce Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics - JCET).</strong> Ośrodek będzie prowadził badania z zakresu farmakologii naczyń krwionośnych. W przyszłości z JCET będą mogły korzystać również firmy farmaceutyczne testujące nowe leki przed wprowadzeniem na rynek.
Jak informuje prof. Stefan Chłopicki z UJ, unikatowa aparatura powstająca w ramach tego projektu umożliwi przeprowadzanie badań pozwalających na określenie wpływu związków chemicznych na ścianę naczyń krwionośnych i śródbłonkowe komórki progenitorowe.
Leczenie śródbłonka - wyścielającego naczynia krwionośne - to nowoczesna metoda walki z wieloma chorobami cywilizacyjnymi m.in. z miażdżycą, cukrzycą, nowotworami, zapaleniem wątroby. Jak informuje odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji projektowej, Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), dzięki najnowocześniejszej aparaturze, JCET ma stać się wiodącym ośrodkiem terapii tego rodzaju w Europie.
Centrum chce w przyszłości rozwijać także działalność dydaktyczną, między innymi otwierając konkursy na realizację studiów doktoranckich. Będą mogły z niego korzystać również firmy farmaceutyczne testujące nowe leki przed wprowadzeniem na rynek.
Centrum Rozwoju Leków jest pionierską inicjatywą w naszym kraju. Ma ona koncentrować środowisko specjalistów z różnych dziedzin biomedycyny na opracowywaniu nowych leków. Jak tłumaczy Agnieszka Sito z CITTRU, nie jest to możliwe bez nowoczesnego zaplecza aparaturowego i konsolidacji specjalistów z wielu dziedzin.
CITTRU informuje, że budowa JCET spotkała się z zainteresowaniem wielu ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych - twórcy projektu otrzymali ponad 40 listów intencyjnych.
Ośrodek JCET będzie się składał z centralnego laboratorium zlokalizowanego na terenie Parku Technologicznego Life Science w krakowskich Pychowicach. Współpracę z nim podejmą laboratoria Politechniki Łódzkiej i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.