Nauka dla Społeczeństwa

07.02.2023
PL EN
14.12.2008 aktualizacja 14.12.2008

Nagrody Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW 2008 rozdane

Zofia Piłat z Zakładu Biofizyki IFD (plakat na temat przebiegu wiązania się - asocjacji - makromolekuł), Krzysztof Miernik (korelacje dwuprotonowe w rozpadzie jądra izotopu żelaza - 45Fe), Mateusz Goryca (badanie dynamiki spinu pojedynczego jonu manganu w kropce kwantowej) zostali zwycięzcami nagród (zewnętrzne twarde dyski komputerowe) w konkursie na najlepszy poster podczas zakończonego 6 grudnia w Warszawie <strong>Sympozjum Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW</strong>. Do konkursu zakwalifikowano 42 plakaty.

Adam Zdrożny zdobył I nagrodę (laptop) w konkursie na najlepszy pokaz eksperymentu fizycznego ("Polowanie na Czerwony Październik - statek z napędem magnetohydrodynamicznym": prezentacja pływającej w słonej wodzie łódki, nieposiadającej żadnych ruchomych elementów napędzających). Drugie miejsce (cyfrowy aparat fotograficzny) otrzymał Piotr Migdał za prezentację dotyczącą prędkości grupowej fal. Obaj są studentami MISMAP - Międzywydziałowego Indywidualnego Studia Matematyczno- Przyrodniczego Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Monika Puchalska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie dostała nagrodę (stypendium naukowe w wysokości 10 tys. złotych) im. prof. Stefana Pieńkowskiego (1883-1953), twórcy IFD, ufundowaną przez dr. Marka Marię Pieńkowskiego z USA (alergolog i immunolog, wyjechał z Polski na stypendium naukowe w latach 70.), przeznaczoną dla młodych pracowników naukowych (do 35 lat), za badania nad oceną ryzyka radiologicznego dla człowieka podczas długotrwałych misji kosmicznych.

Następne, szóste w kolejności sympozjum, połączone z rozdaniem swych tradycyjnych już nagród odbędzie się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za dwa lata.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023