Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
27.12.2005 aktualizacja 27.12.2005

Bogaci żyją dłużej

Badania, prowadzone przez 15 lat wśród ludzi w wieku emerytalnym przez grupę naukowców ze szpitala uniwersyteckiego Hadasa w Jerozolimie wykazały, że osoby zamożne żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż biedacy.

"Rezultaty naszych badań nie budzą najmniejszej wątpliwości. Potwierdzają słuszność przysłowia +pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają żyć+" - podkreśla szef ekipy badawczej, profesor Iochanan Stasman.

Naukowcy zbadali pod jego kierunkiem wpływ sytuacji ekonomicznej na długość życia 1.900 mieszkańców Jerozolimy, urodzonych w latach 1920-1921.

71 proc. osób dobrze sytuowanych, które w chwili rozpoczynania badań przed 15 laty cieszyły się  dobrym zdrowiem i miały po 70 lat, mogło we wtorek wysłuchać sprawozdania dr. Stasmana na temat badań przeprowadzonych przez jego ekipę. Tymczasem tego dnia dożyło  tylko 59 proc. osób, których sytuacja ekonomiczna była trudna lub bardzo trudna.
 
Ekipa dr. Stasmana, w skład której wchodzą Joram Maarawi, Jeremy Jacobs i Robert Hamerman-Rosenberg, badała też, jak status ekonomiczny wpływał na stan psychiki obserwowanych osób.

Na samotność w chwili osiągnięcia 77. roku życia narzekało tylko 29 proc. spośród osób zadowolonych ze swej sytuacji ekonomicznej. Tymczasem wśród osób w tym samym wieku, które z trudem wiązały koniec z końcem, poczucie dotkliwej samotności miało 61 proc. U 70 proc. osób z tej grupy stwierdzono też objawy upośledzenia pracy umysłu związanego z wiekiem (np. utrata pamięci), występujące w różnym stopniu. Wśród osób zamożnych stwierdzono tylko 25 proc. takich przypadków.

Raport z wyników badań ekipy dr. Stasmana wskazuje również na ścisły związek częstotliwości występowania objawów reumatyzmu, bólu pleców i upośledzenia wzroku oraz innych zaburzeń ze statusem materialnym ludzi starych. IK

PAP - Nauka w Polsce
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2023