Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
27.12.2023 aktualizacja 27.12.2023

NFZ: powoli zmieniaj swoje nawyki żywieniowe i wprowadzaj aktywność fizyczną do codziennego życia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Powoli zmieniaj swoje nawyki żywieniowe i wprowadzaj aktywność fizyczną do codziennego życia. Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają więcej czasu – zaapelował w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ przypomniał, że na zdrowy styl życia składają się: aktywność fizyczna, zdrowe żywienie, odpoczynek i sen, regularne badania profilaktyczne i unikanie używek.

"Powoli zmieniaj swoje nawyki żywieniowe i wprowadzaj aktywność fizyczną do codziennego życia. Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają więcej czasu" – zaapelował.

Zarówno aktywność fizyczna, jak i sposób żywienia powinny być dopasowane do potrzeb i do możliwości.

NFZ ocenił, że aby wprowadzić prozdrowotne zasady w życie, należy wyrobić sobie nowe nawyki. Aby łatwiej to osiągnąć, dobrze jest określić dokładnie to, co chce się zmienić oraz wyznaczyć cel, który chce się osiągnąć. "Zacznij od jednego, prostego nawyku – czegoś, co jest łatwe" – zaapelowano.

Należy dać sobie czas i mierzyć swoje postępy. "Dzięki temu zauważysz zmiany" – ocenił. Jak podkreślił NFZ, konieczne jest także zadbanie o zdrowie psychiczne.

Zaznaczono, że ważna jest w codziennym życiu aktywność fizyczną. Wprowadzanie jej można zacząć od małych zmian – ograniczenia siedzenia do minimum, wybieraniu schodów zamiast windy czy spaceru zamiast samochodu.

"Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, wysiądź wcześniej, żeby przejść się kilka minut" – wskazano.

NFZ przypomniał, że regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie.

"Środa z Profilaktyką" to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Zagadnienia powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi i z tematami kluczowymi dla NFZ (np. otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, kampanie edukacyjne).

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024