Uczelnie i instytucje

Władze Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyły kondolencje bliskim ofiar strzelaniny w Pradze

Kraków, 01.11.2022. (łg/doro) PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 01.11.2022. (łg/doro) PAP/Łukasz Gągulski

Władze Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej w imieniu całych społeczności uczelni złożyły kondolencje bliskim ofiar strzelaniny w Pradze. Przekazały też wyrazy wsparcia i zapewnienie o swojej solidarności ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Karola w Pradze.

W czwartek 24-letni mężczyzna otworzył ogień do wykładowców i studentów na Uniwersytecie Karola w Pradze (Czechy). Zamachowiec, który wcześniej zastrzelił swojego ojca, na uczelni zabił 14 osób i ranił 25 innych. Strzelec zginął podczas akcji policji. W związku z tragedią czeski rząd 23 grudnia ogłosił dniem żałoby narodowej.

"W imieniu całej społeczności Uniwersytetu w Białymstoku chcielibyśmy przekazać wszystkim studentom i pracownikom Uniwersytetu Karola w Pradze wyrazy głębokiego współczucia z powodu wczorajszych tragicznych wydarzeń. Napawają nas one ogromnym smutkiem. Łączymy się w bólu z bliskimi ofiar oraz wszystkimi, którzy ucierpieli" - napisał w piątek mediach społecznościowych rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Jednocześnie - jak podkreślił - "chcielibyśmy przekazać wyrazy wsparcia w tych trudnych chwilach". Zapewnił też o swojej przyjaźni i solidarności.

"Poruszeni do głębi tragedią, która wydarzyła się w Pradze, składamy na ręce władz Uniwersytetu Karola szczere kondolencje. Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy do Rodzin i Bliskich Ofiar oraz wszystkich poszkodowanych" - napisała w piątek mediach społecznościowych w imieniu całej wspólnoty Politechniki Białostockiej rektor uczelni prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Strzelanina rozpoczęła się około godz. 15 w czwartek w budynku Wydziału Filozofii Uniwersytetu Karola przy placu Jana Palacha w centrum czeskiej stolicy. Sprawca otworzył ogień na korytarzach i w salach wykładowych budynku, podczas gdy pracownicy i studenci używali mebli do barykadowania się w poszczególnych salach. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera