Kraków/ Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 244 mln zł na rozwój Collegium Medicum UJ

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

244 mln zł przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) na budowę, modernizację i wyposażenie kampusu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Prokocimiu. Umowę w tej sprawie strony podpisały w środę.

Pieniądze te uczelnia otrzyma w formie kredytu na 25 lat. „Pożyczamy pieniądze od banku. Dzięki temu mamy szansę zbudować kampus w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedział prorektor ds. Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki na konferencji prasowej w środę.

„Postęp technologii, nauki, oczekiwania studentów, pracowników – musimy nadążać za światem (…). Potrzebujemy nowoczesnej bazy dydaktyczno-badawczej” – zaznaczył prorektor w rozmowie z dziennikarzami. Dodał, że plan budowy Kampusu Medycznego, który skupiałby w jednej lokalizacji jednostki CM UJ, rozproszone obecnie w różnych lokalizacjach miasta, sięga 50 lat.

Prezes EBI prof. Teresa Czerwińska podkreśliła, że EBI wspiera cele polityki publicznej, w tym inwestycje badawcze, cyfryzację i inwestycje, które podnoszą poziom konkurencyjności gospodarki państw Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła, inwestycja CM UJ posłuży nie tylko nauce, dydaktyce, ale też pacjentom, pozwoli na podniesienie jakości usług medycznych.

„To kredyt na bardzo preferencyjnych warunkach, który jest praktycznie nieosiągalny w bankowości komercyjnej” – powiedziała prezes. Kredyt EBI dla CM UJ jest rozłożony na 25 lat, daje m.in. możliwość elastycznego kształtowania oprocentowania.

Obecnie CM UJ ma w Prokocimiu dwa szpitale uniwersyteckie, budynki Wydziału Farmaceutycznego, domy studenckie, Biblioteka Medyczna, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej i Studium Sportu.

W okolicy tych obiektów, przy ul. Badurskiego, w tym roku rozpoczęła się budowa Kampusu Medycznego UJ. Będzie on kompleksem naukowo-badawczym skupiającym jednostki CM UJ rozrzucone obecnie w różnych lokalizacjach.

Budowa i wyposażenie kampusu przy ul. Badurskiego mają kosztować 490 mln zł. Obecne prace są pokrywane z budżetu uczelni.

Nowy kampus będzie miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników naukowo-technicznych, administracji, obsługi) i miejscem nauki ok. 5,5 tys. studentów.

Kampus medyczny składać się ma z budynku badawczego (A) i dydaktycznego (B), mają one liczyć po osiem kondygnacji (dwie podziemne, sześć naziemnych).

Budowa budynku A trwa, powinna się zakończyć do maja 2025 r. Budynek B w sierpniu otrzymał pozwolenie na budowę – powinien powstać do 2027 r.

Budynek A ma mieć 11 tys. mkw. Będą tu m.in. laboratoria, zwierzętarnia, pomieszczenia techniczne i magazyny. Tu też siedzibę ma mieć Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem.

Budynek B będzie liczył ponad 23 tys. mkw. i znajdować się tu będą m.in. laboratoria studenckie, sale wykładowe i do zajęć praktycznych, a także pomieszczenia administracyjne.

Oba budynki ma łączyć czterokondygnacyjny łącznik, który pomieści 16 sal dydaktycznych.

Inwestycja zakłada również przebudowę pobliskiej ul. Medycznej i budowę nowej szklarni dla roślin leczniczych.

W planach na kolejne lata (po 2027 r.) jest budowa budynku badawczo-dydaktycznego dla Katedr Anatomii i Medycyny Sądowej, budynek administracyjny, wielopoziomowy parking i dom studencki.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera