Peru/ Hiszpańscy archeolodzy odkryli dużą budowlę cywilizacji Wari

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w regionie Ica, na południowym zachodzie Peru, dużych rozmiarów budowlę wykonaną przez ludność z prekolumbijskiej cywilizacji Wari zamieszkującej Andy pomiędzy VII i XIII w.

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego Barcelony oraz Uniwersytetu Almerii sprecyzowali, że dwukondygnacyjny budynek o grubych kamiennych ścianach odkryty został po ponad roku prac badawczych w rejonie miasta Nazca, położonego w prowincji o tej samej nazwie.

Prace były prowadzone w pobliżu złoża archeologicznego przy rzece Aja.

Archeolodzy ustalili, że “dużych rozmiarów budowla” była używana pomiędzy VII a X w. Badacze twierdzą, że miała ona około 130 m2.

Ich zdaniem obiekt o pomalowanych w kolorze białym i żółtym ścianach miał dwa piętra, a także dziedziniec, służący prawdopodobnie do magazynowania towarów. Na pierwszym piętrze, jak dodali, znaleziono pozostałości produktów spożywczych, co oznacza, że zapewne przestrzeń ta służyła do przygotowania posiłków.

Archeolodzy przypuszczają, że budowla należała do dominującej w państwie Wari grupy społecznej, która specjalizowała się w handlu, produkcji i magazynowaniu żywności, a także w rzemiośle.

W komunikacie hiszpańscy badacze poinformowali, że cennym odkryciem jest nie tylko znalezienie budynku, ale również potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń, że cywilizacja Wari zamieszkiwała także tereny w pobliżu Oceanu Spokojnego.

Odkrycie dowiodło też, że państwo społeczności Wari przed przybyciem hiszpańskich kolonizatorów rozciągało się również na obszary południowej części Peru.

Z wcześniejszych odkryć wynika, że społeczność cywilizacji Wari żyła głównie w środkowej oraz północnej części dzisiejszego terytorium Peru. W okresie pomiędzy VII i XIII w. ludność ta zamieszkiwała głównie obszary zlokalizowane w prowincji Huari, w środkowym Peru. Stolica państwa Wari mieściła się w pobliżu dzisiejszego miasta Ayacucho.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kurza twarz też się rumieni

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera