Neandertalczycy byli pierwszymi artystami

Źródło: Dorota Wojtczak/University of Basel
Źródło: Dorota Wojtczak/University of Basel

Ponad 50 tys. lat liczą rysunki w jednej z francuskich jaskiń. Okazuje się, że zostały one wykonane przez neandertalczyków – podał Uniwersytet w Bazylei.

Francuska jaskinia La Roche-Cotard, znajdująca się w Dolinie Loary, zawiera żłobienia i rysunki pozostawione przez naszych wymarłych krewniaków, neandertalczyków – dowodzi dr Dorota Wojtczak z Uniwersytetu w Bazylei, która prowadziła badania wraz z międzynarodowym zespołem.

Jaskinię La Roche-Cotard odkrył francuski archeolog Jean-Claude Marquet w 1974 r. Znalazł tam wyżłobione na ścianach cienkie linie, które uznał za wytworzone ludzką ręką, a także kamienne narzędzia, które sugerowały, że jaskinia była używana przez neandertalczyków.

W tamtym czasie powszechnie uważano, że Homo neanderthalensis nie odznaczał się zaawansowanymi zdolnościami poznawczymi.

Dorota Wojtczak/University of Basel
Źródło: Dorota Wojtczak/University of Basel

Archeolog wrócił do jaskini w 2016 r. wraz z innymi naukowcami, w tym z Dorotą Wojtczak, która specjalizuje się w analizie artefaktów archeologicznych pod kątem badania ich powierzchni roboczych i zużywania się. W ten sposób można próbować zrozumieć, do czego te narzędzia służyły.

Przy użyciu zdjęć i rysunków, a później za pomocą skanera 3D zarejestrowano ślady pozostawione w tufowej skale jaskini. W swoim laboratorium w Bazylei Wojtczak porównała próbki z jaskini z tufem, który nacinała za pomocą narzędzi drewnianych, kościanych i kamiennych, a także własnymi rękami.

Jej zdaniem badania jednoznacznie wykazały, że ślady nie zostały wykonane narzędziami, ale za pomocą palców, poprzez zadrapania.

Zarazem badania osadów jaskiniowych wykazały, że jaskinia pozostawała uszczelniona mułem z Loary i osadami glebowymi przez ponad 50 tys. lat, zanim ją ponownie odkryto. To sprawia, że system jaskiń La Roche-Cotard jest prawdziwą kapsułą czasu.

„W tamtym czasie, 50 tys. lat temu, w Europie nie było ludzi współczesnych, byli tylko neandertalczycy” – wyjaśnia Wojtczak. Ślady na ścianach i artefakty mogą zatem pochodzić wyłącznie od nich.

Jaskinia kryje w sobie wiele innych tajemnic. W 1976 r. Jean-Claude Marquet znalazł przedmiot przypominający ludzką lub zwierzęcą twarz, a analiza zużycia przeprowadzona przez Wojtczak sugeruje, że ten przedmiot również jest dziełem człowieka. Kolejnym obiektem jest coś, co przypomina małą lampkę oliwną. Badana jest teraz pod kątem obecności pigmentów lub sadzy.

Więcej informacji tutaj. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera