Zmarła historyk sztuki Maria Kałamajska-Saeed

Warszawa, 12.05.2015. Maria Kałamajska-Saeed z Instytutu Sztuki PAN (fragment zdjęcia z przyznania Nagródy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawanych polskim artystom, twórcom i animatorom kultury) (cat) PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 12.05.2015. Maria Kałamajska-Saeed z Instytutu Sztuki PAN (fragment zdjęcia z przyznania Nagródy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawanych polskim artystom, twórcom i animatorom kultury) (cat) PAP/Tomasz Gzell

W wieku 82 lat, w piątek zmarła Maria Kałamajska-Saeed - historyk sztuki i wykładowca akademicki - poinformowano w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Przypomniano, że w 1964 r. ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

"Jej zainteresowania badawcze skupiały się na polskiej sztuce nowożytnej, szczególnie na baroku z obszarów wielonarodowościowej i wielowyznaniowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pracowała w pracowniach Konserwacji Zabytków w Warszawie, a następnie do przejścia na emeryturę w Instytucie Sztuki PAN" - napisano, dodając, że "do 2006 r. była współautorką i redaktorką +Katalogu zabytków sztuki w Polsce+".

Jak zaznaczono, "oprócz prowadzenia prac terenowych związanych z kolejnymi tomami +Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce+ wraz z grupą studentów historii sztuki UW, a następnie pracowników naukowych Instytutu Sztuki PAN zinwentaryzowała ponad trzysta obiektów architektury sakralnej z terenu dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego".

"Plonem tych działań są tomy monografii kościołów, klasztorów i kaplic rzymskokatolickich dawnych województw nowogródzkiego, wileńskiego i trockiego, należące do monumentalnej serii +Materiały do dziejów sztuki sakralnej+ wydawanej pod naukową redakcją prof. dr. hab. Jana K. Ostrowskiego" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że Maria Kałamajska-Saeed przez wiele lat współpracowała z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. jako członek Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego oraz Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. Dziedzictwa Kulturalnego, a także jako ekspert komisji konserwatorskich nadzorujących realizację prac w obiektach polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, finansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomniano, że była autorką wstępu do wydanej przez MKiDN w 2016 r. publikacji "Katedra Grodzieńska".

W 2015 r. została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w tym samym roku otrzymała również Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

Grzegorz Janikowski

gj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera