Nadmiar "dobrego" cholesterolu sprzyja demencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, u starszych osób zwiększa ryzyko demencji. Na szczęście taki poziom jest rzadki i ma związek raczej z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą – informują naukowcy.

Choć to nie są do końca odpowiednie nazwy, często mówi się o tzw. dobrym i złym cholesterolu.

Jak właśnie poinformowali specjaliści z Monash University (Australia), znaczny nadmiar HDL-C - czyli cholesterolu "dobrego", w późniejszym okresie życia – przede wszystkim po 75. roku - może szkodzić, podnosząc zagrożenie demencją.

Tanie wnioski naukowcy wyciągnęli na podstawie badania z udziałem prawie 19 tys. ochotników - początkowo zdrowych - w wieku zwykle powyżej 70 lat.

W czasie trwającej nieco ponad 6 lat obserwacji uczestnicy z bardzo wysokim stężeniem (ponad 80 mg/dl, ponad 2.07 mmol/l) mieli o 27 proc. większe ryzyko demencji w porównaniu do osób z optymalnym stężeniem.

Dla osób powyżej 75. roku życia wzrost ryzyka wyniósł średnio aż 42 proc.

Jako stężenie optymalne, sprzyjające ogólnemu zdrowiu, naukowcy podają 40 do 50 mg/dl (1.03–1.55 mmol/l) dla mężczyzn i 50 do 60 mg/dl (1.55–2.07 mmol/l) dla kobiet.

Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze analizy sprawdzające, dlaczego podwyższony poziom HDL-C podnosi zagrożenie demencją.

"Podczas gdy wiemy już, że cholesterol HDL jest ważny dla zdrowia sercowo-naczyniowego, wyniki te sugerują, że potrzebujemy dalszych badań, aby zrozumieć rolę bardzo wysokiego poziomu cholesterolu HDL w kontekście zdrowia mózgu" – podkreśla dr Monira Hussain, autorka pracy opublikowanej w piśmie "The Lancet Regional Health – Western Pacific".

„Korzystne może być uwzględnienie bardzo wysokich poziomów cholesterolu HDL w algorytmach przewidywania ryzyka demencji” – dodaje. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera