Składniki życia mogą powstawać przy młodych gwiazdach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według nowego badania, w pobliżu młodych gwiazd, w okruchach lodu może powstawać prosty aminokwas - kwas karbaminowy. Do poszukiwań tego związku można skalibrować różne działające już obserwatoria, w tym Teleskop Jamesa Webba.

Od długiego czasu uważa się, że najprawdopodobniej w pokrywającej pradawną Ziemię tzw. pierwotnej zupie, w wyniku różnych chemicznych reakcji powstały pierwsze aminokwasy – podstawowe niezbędne życiu składniki.

Jednak według innej teorii, aminokwasy mogły zostać na Ziemię przyniesione z kosmosu razem z meteorytami. Te kosmiczne skały mogły je zgromadzić, przelatując na swojej długiej drodze przez liczne cząstki lodu.

Badacze z University of Hawaii w Manoa przyjrzeli się dokładnie reakcjom, które w takich lodowych skupiskach mogą w kosmosie zachodzić.

Powoli podgrzewali więc cząstki lodu, które podobnie, jak te w przestrzeni kosmicznej, zawierały amoniak i dwutlenek węgla.

Zauważyli, że w temperaturze -234 i -211 st. C do powstawał karbaminian amonu oraz kwas karbaminowy (najprostszy aminokwas).

Cząstki te mogą więc powstawać już w najzimniejszych, początkowych stadiach formowania się gwiazd – uważają naukowcy.

W wyższych temperaturach dwie cząsteczki kwasu karbaminowego mogą połączyć się ze sobą, tworząc stabilny gaz. Co więcej, mogą przekształcić się w bardziej złożone aminokwasy.

Badacze wysnuli hipotezę, że wspomniane substancje mogły znaleźć się w pierwotnym materiale różnych systemów planetarnych, w tym Układu Słonecznego i trafić na Ziemię z meteorytami czy kometami.

Podkreślają przy tym, że związków tych można w przestrzeni poszukiwać z pomocą odpowiednio dostrojonych silnych instrumentów, takich jak Teleskop Jamesa Webba.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera