Olsztyn/ Wieczorem ostatni seans w planetarium; za miesiąc seanse z nową aparaturą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W czwartek wieczorek odbędzie się ostatni, pożegnalny seans aparatury projekcyjnej w olsztyńskim planetarium. Podczas seansu "Ostatni błysk" wybrani w konkursach widzowie będą mogli sami sterować systemem projekcyjnym.

W czwartek o godzinie 18.00 rozpocznie się ostatni seans działającej od 11 lat aparatury projekcyjnej w olsztyńskim planetarium. Podczas seansu "Ostatni błysk" będzie pokazane nocne niebo, a widzowie zobaczą wybrane przez uczestników spotkania obiekty. Kilka osób, które wygrały organizowane przez planetarium konkursy, będą też mogły sterować aparaturą projekcyjną.

"Po tym seansie zamykamy się na około miesiąca, sądzimy, że do 20 grudnia. W tym czasie zdemontujemy starą, wysłużoną aparaturę i zamontujemy zupełnie nowy system projekcyjny" – powiedziała PAP p.o. dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie Agnieszka Zbanyszek.

Zbanyszek powiedziała, że nowa aparatura w znacznym stopniu poprawi jakość obrazu wyświetlanego na kopule planetarium, m.in. zamontowane zostaną laserowe projektory. Projekcjami będzie zarządzał inny program komputerowy, umożliwiający pokazywanie filmów o szerszej tematyce, np. z zakresu chemii.

"Być może dzięki temu poszerzymy katalog oferowanych naszym widzom projekcji" – powiedziała Zbanyszek i dodała, że w jej ocenie widzowie zapewne zauważą nową, lepszą jakość wyświetlanych filmów.

Olsztyńskie planetarium jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Olsztynie – dotąd w 2023 r. placówka sprzedała 92 tys. biletów.

Gmach olsztyńskiego planetarium czeka w bliskiej perspektywie kompleksowy remont. W sąsiednim, w którym działa jedna z bibliotek, powstanie habitat księżycowy. W ocenie Zbanyszek w związku z tym remontem planetarium będzie zamknięte przez około 16 miesięcy.

"Ale przez cały 2024 rok będziemy jeszcze wyświetlali projekcje, załatwianie formalności związanych z remontem wymaga czasu. Może się on zacząć szacunkowo za półtora, dwa lata" – przyznała p.o. dyrektor planetarium. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (rg/doro) PAP/Rafał Guz

    27. Piknik Naukowy pod hasłem “Nie do wiary!” - już w sobotę w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera