Ruszyła kolejna edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dwustu uczniów szkół podstawowych z województwa podlaskiego będzie uczestniczyć w tym roku akademickim w zajęciach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, prowadzonego przez Politechnikę Białostocką. W sobotę ruszyła 15. edycja tego przedsięwzięcia.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) działa od 2009 r. To inicjatywa edukacyjna największej w regionie uczelni technicznej, którą wspierają finansowo i organizacyjnie samorządy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok, Augustów, Bielsk Podlaski i Siemiatycze.

W bezpłatnych i odbywających się w weekendy zajęciach, będzie uczestniczyło po 50 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z tych czterech miast. W dotychczasowych edycjach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięło udział łącznie ponad 1,9 tys. uczniów.

W sobotę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej rozpoczął się obecny rok akademicki słuchaczy tego uniwersytetu. Oprócz zajęć realizowanych przez pracowników tej uczelni, zaplanowano m.in. wykłady i pokazy dotyczące malarstwa, które będą przygotowane we współpracy z miejską Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

"Stawiamy na interdyscyplinarność. W tym roku młodzi ludzie będą mieli zajęcia z nauk ścisłych, technicznych, ale również zajęcia humanistyczne a także wyjaśniające znaczenie kultury fizycznej" - powiedziała rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk, cytowana w komunikacie uczelni.

W tym roku akademickim zaplanowano w sumie piętnaście spotkań. Sobotni wykład inauguracyjny dotyczył atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego. Tematyka kolejnych, to m.in. podstawy mechaniki, zagadki matematyczne i logiczne, kombinatoryka, architektura czy ochrona środowiska. Będą też zajęcia o dziennikarstwie radiowym (uczelnia ma własną rozgłośnię Radio Akadera), a nawet o judo. Dzieci odwiedzą też Klasę Konfucjańską politechniki.

Każdego roku oferta PUD jest modyfikowana i poszerzana. Słuchacze tego uniwersytetu otrzymują symboliczne indeksy, do których zbierają wpisy z kolejnych zajęć; obecna edycja zakończy się w czerwcu 2024 roku. Ukończenie PUD poświadczane jest specjalnym dyplomem; słuchacze mogą też swobodnie korzystać z zasobów biblioteki Politechniki Białostockiej.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ swi/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

  • Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara

    Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - od 14 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera