Biotechnologia PBŚ – wiedza biotechnologiczna dla całego regionu

Fot. mat. pras.
Fot. mat. pras.

Inżynieria genetyczna, hodowane in vitro rośliny, analiza kwasów nukleinowych – to tylko niektóre zagadnienia zyskującej coraz większe znaczenie biotechnologii. Zespół Biotechnologia PBŚ od 21 lat zajmuje się jej popularyzacją w regionie kujawsko-pomorskim.

Biotechnologia PBŚ jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół.

Grupa „Biotechnologia PBŚ” powstała z potrzeby rozpowszechniania wiedzy o biotechnologii w społeczeństwie lokalnym regionu kujawsko-pomorskiego oraz wspierania uczniów szkół średnich w podejmowaniu dalszej edukacji na studiach wyższych – podkreślają członkinie - dr hab. inż. Iwona Jędrzejczyk, prof. PBŚ, dr inż. Monika Rewers, dr inż. Aleksandra Niklas i dr inż. Dorota Olszewska.

Ekspertki przekazują wiedzę o kulturach in vitro roślin, badaniu kwasów nukleinowych, wykorzystaniu inżynierii genetycznej w produkcji żywności, zastosowaniach mikroskopii w badaniu komórek i innych nowoczesnych technikach biotechnologicznych.

Misję tę realizują głównie przez organizowanie warsztatów, pokazów, wykładów, konkursów, seminariów czy konferencji przeznaczonych dla osób w różnym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodsi korzystają np. z wizyt zespołu w przedszkolach, trochę starsi – w szkołach podstawowych. Naukowczynie organizują także np. pokazy podczas Dnia Dziecka i Dnia Ziemi czy zajęcia w ramach Politechniki Młodego Odkrywcy. Dla młodzieży szkół średnich prowadzą m.in. warsztaty „Biotechnologiczny Lab Meeting” czy cykl sobotnich zajęć „BioTech Lab dla niewtajemniczonych”.

Badaczki kilkukrotnie organizowały również wyjątkowe warsztaty przeznaczone dla dzieci niewidzących i słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami.

Niektóre przedsięwzięcia mają unikalny przebieg. Na przykład 21 marca br., podczas „Wagarów z Politechniką”, zespół zorganizował konkurs na stworzenie najdłuższej helisy DNA na podstawie dostarczonej instrukcji i odpowiednich szablonów. Udało się uzyskać 1,31 km helisy i tym samym pobić rekord świata. Konkurs zaktywizował uczniów 13 szkół z regionu kujawsko-pomorskiego.

Z okazji 70. rocznicy odkrycia struktury DNA, zespół zorganizował natomiast konkurs "Struktury natury - helisa DNA", który polegał na przedstawieniu w dowolnej formie plastycznej helisy DNA. Obecnie jest ogłoszony kolejny konkurs „Struktury natury – komórka roślinna”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia DNA zorganizowane zostały z kolei specjalne warsztaty dla uczniów, gdzie głównym punktem programu była zabawa „Escape Lab” polegająca na rozwiązywaniu zagadek biologicznych, a także wykład dotyczący odkrycia, budowy i funkcji DNA oraz warsztaty z izolacji DNA.

Aby wspomóc maturzystów, grupa poprowadziła też np. darmowy kurs „Matura z biologii last minute”, który był nietypowym połączeniem powtórki teorii z eksperymentowaniem na wskazany temat.

Od wielu lat naukowczynie biorą udział w Bydgoskim Festiwalu Nauki, podczas którego organizują warsztaty biotechnologiczne, a na prośbę zaprzyjaźnionych szkół, organizowały Festiwale Nauki w szkołach średnich. Badaczki ze swoim przekazem starają się dotrzeć również do seniorów. Pozwalają na to wykłady prowadzone w ramach Politechniki Bydgoskiej Trzeciego Wieku. Aktywizują również studentów do dodatkowej pracy w kołach naukowych i angażują ich do popularyzowania nauki.

Jak podkreślają finalistki, na tak szeroką aktywność popularyzatorską pozwala im pasja do nauki, a także kreatywność, dobra organizacja i zgrany zespół. Naturalnie, poza działalnością edukacyjną naukowczynie prowadzą własne badania, publikują, współpracują przy tym z przedsiębiorstwami i prowadzą zajęcia dydaktyczne ze studentami.

Swoją działalność zespół rozpoczął od zorganizowanej ponad 21 lat temu konferencji „Biotechnologia: dziś na Akademii Techniczno-Rolniczej, dzisiaj w regionie kujawsko-pomorskim” zaadresowanej do studentów biotechnologii i nauk pokrewnych, a także do uczniów szkół średnich. Konferencja odbywa się systematycznie, co roku i w zainteresowanej biotechnologią społeczności uzyskała już stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń naukowych. W 2021 roku, ze względu na zmianę nazwy uczelni zmodyfikowano nazwę konferencji na „Biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej a wyzwania współczesnego świata”.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć badaczki wskazują m.in. organizację bezpłatnej konferencji „Biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej a wyzwania współczesnego świata”, która była pierwszym w regionie kujawsko-pomorskim pomysłem zaktywizowanie studentów kierunku biotechnologia i jednocześnie popularyzowała wiedzę z dziedziny biotechnologii wśród uczniów szkół średnich.

Jak zwracają uwagę, inicjatywa ta trwa już 21 lat. Innym ważnym osiągnięciem jest wypracowanie marki bezpłatnych warsztatów biotechnologicznych pod nazwą „Biotechnologiczny Lab Meeting” oraz sobotnich, laboratoryjnych zajęć dodatkowych dla uczniów pod nazwą „BioTech Lab dla niewtajemniczonych”. Aktywność publikacyjną grupa koncentruje wokół mediów społecznościowych, takich jak TikTok  czy Facebook. O działalności Biotechnologii PBŚ pisał m.in. poświęcony innowacjom blog This is IT.

Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera