Od wtorku w Poznaniu konferencja "Zrozumieć i opisać życie"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

We wtorek w Poznaniu rozpoczęła się konferencja "Zrozumieć i opisać życie". W trakcie wydarzenia naukowcy z Polski i świata będą przyglądać się wybranym aspektom życia z różnych perspektyw, w tym biologii strukturalnej i molekularnej, czy badań pojedynczych komórek i całej populacji.

Konferencja naukowa „Zrozumieć i opisać życie” zorganizowana została z okazji 35-lecia Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i 30-lecia Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W wydarzeniu biorą udział czołowi naukowcy z kraju i zagranicy zajmujący się badaniem życia w wielu jego aspektach i na różnych poziomach organizacji.

Konferencja podzielona została na sześć sesji tematycznych: życie na poziomie molekularnym, życie na poziomie pojedynczych komórek, życie na poziomie organizmu, życie na poziomie populacji, syntetyczne życie oraz życie cyfrowe i wirtualne.

Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu prof. dr hab. Marek Figlerowicz pytany, czy współczesna nauka pozwala już odpowiedzieć na hasło konferencji, czyli „Zrozumieć i opisać życie”, podkreślił, że to trudne, raczej filozoficzne pytanie.

„Jeżeli się zastanowimy jak zachodziła ewolucja, powiem dosyć pesymistycznie, to wówczas trzeba sobie jasno odpowiedzieć, że ona zachodziła w sposób przypadkowy. Natomiast zwykle wierzymy, że coś zrozumiemy, jeżeli jest logiczne. I teraz pytanie, czy wszystkie procesy, które zachodzą są logiczne? Jeżeli one nie są logiczne i jeżeli są przypadkowe, to czy my jesteśmy je w stanie zrozumieć w takim sensie, w jakim o tym myślimy? Kiedy budujemy zegarek to wiemy, że ta wskazówka się przesuwa dlatego, bo to kółeczko się przesuwa w prawo albo w lewo. Natomiast tutaj my chcemy życie poznać jak najlepiej i zrozumieć jak najlepiej - ale czy do końca je poznamy i do końca zrozumiemy, to nie jestem tego pewien, mam wątpliwości” – powiedział.

„Proszę sobie wyobrazić, że mamy powiedzmy 30 tys. genów i te geny ze sobą współdziałają - to są to są miliardy kombinacji i każda z tych kombinacji może prowadzić do tego albo tamtego - bo to nie jest zero-jedynkowy układ. Ludzie często zapominają, że biologia, życie to nie są układy zero-jedynkowe, my nie żyjemy w świecie binarnym” – dodał.

Figlerowicz pytany, co jest obecnie największym wyzwaniem w nauce podkreślił, że „jeżeli by się tak generalnie zastanowić nad tym, co jest obecnie największym wyzwaniem w nauce, to jest to, że ona z takiej nauki, która była napędzana przez różne hipotezy, czyli że najpierw ludzie myśleli, tworzyli hipotezy, a potem je sprawdzali - zmieniła się kompletnie. Teraz mówi się, że ta nauka jest napędzana przez dane. Dzięki rozwojowi technologii mamy różne urządzenia, które produkują niezwykle wielkie zasoby danych i teraz analiza tych danych i wyciąganie z nich wniosków - to jest wyzwanie, przed którym stoi obecnie nauka” – mówił.

Dwudniowa konferencja „Zrozumieć i opisać życie” potrwa w Poznaniu do środy, 15 listopada. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Doskonała Nauka II".

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IBCH PAN) i afiliowane przy nim Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) to miejsca wspólnej pracy naukowców i inżynierów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych i technicznych, w tym biologii, chemii i bioinformatyki. Wspólnym zainteresowaniem badawczym naukowców jest zrozumienie i opisanie życia na wszystkich jego poziomach, od pojedynczych cząsteczek po całe populacje. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

  • fot. materiały prasowe

    Perełki z europejskich zbiorów podczas Pikniku Archiwalnego w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera