Antykoncepcja może zaburzać emocje kobiet

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na obszary mózgu regulujące przeżywanie strachu. Pojawia się nawet zmniejszenie tych obszarów kory mózgowej.

Ponad 150 mln kobiet na całym świecie korzysta z doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej są to dwuskładnikowe preparaty (COC – ang. combined oral contraceptives).

Od dawna wiadomo, że hormony płciowe wpływają na ośrodki w mózgu zaangażowane w przetwarzanie strachu. Obecnie zespół z Uniwersytetu Quebecu w Montrealu zbadał wpływ składających się z kompozycji hormonalnej tabletek na te właśnie obszary mózgu.

"W ramach naszego badania pokazaliśmy, że zdrowe kobiety, stosujące środki COC, mają mniejszą objętość kory brzuszno-przyśrodkowej, niż mężczyźni. Uważa się, że ta część kory przedczołowej odpowiada za regulację emocji, w tym - osłabianie sygnałów związanych ze strachem, w kontekście bezpiecznych sytuacji. Nasze wyniki mogą wskazywać mechanizm, w jaki środki COC zaburzają regulację emocji u kobiet" – mówi Alexandra Brouillard, autorka badania opisanego w periodyku "Frontiers in Endocrinology".

"Kiedy kobietom i dziewczętom przepisywane są COC, informowane są one o różnych fizycznych skutkach ubocznych, na przykład o tym, że hormony zaburzą ich cykl menstruacyjny i zapobiegną owulacji. Jednak działanie hormonów na rozwój mózgu, który zachodzi jeszcze we wczesnej dorosłości, jest rzadko poruszane. Biorąc pod uwagę szerokie rozpowszechnienie COC, ważne jest, aby lepiej zrozumieć bezpośrednie i długoterminowe skutki ich stosowania dla anatomii mózgu i regulacji emocji" – podkreślają naukowcy.

W badaniu wzięły udział kobiety obecnie korzystające z tego typu środków, używające ich w przeszłości, nieużywające ich nigdy, oraz mężczyźni.

Zmiany w korze mózgowej widoczne były u kobiet obecnie korzystających z antykoncepcji.

Na podstawie wyników badacze stwierdzają więc, że w czasie przyjmowania COC może dochodzić do zaburzeń regulacji emocji, choć efekt ten może być odwracalny. Wymaga to jednak potwierdzenia – zastrzegają.

Pozostaje jeszcze do zbadania wiele innych zagadnień, takich jak wpływ wieku kobiety przyjmującej COC i czas ich stosowania. To ważne - m.in. dlatego, że antykoncepcja jest już często stosowana w okresie nastoletnim, kiedy mózg się jeszcze formuje.

Naukowcy podkreślają też, że ich badanie nie sprawdzało korelacji przyczynowo-skutkowych oraz że możliwość uogólnienia wyników na całą populację kobiet jest ograniczona.

Co więcej, nie jest obecnie możliwe wyciąganie wniosków o skutkach psychicznych czy behawioralnych na podstawie anatomicznych zmian w mózgu.

"Celem naszej pracy nie jest zatrzymanie używania COC, ale ważna jest świadomość, że tabletka może mieć wpływ na mózg. Naszym celem jest zwiększenie zainteresowania naukowców zdrowiem kobiet i podniesienie świadomości odnośnie związków wczesnego przepisywania COC z rozwojem mózgu. To słabo poznany temat" – mówi Alexandra Brouillard. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera