Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
08.11.2023 aktualizacja 08.11.2023

Badanie: poezja pomogła samotnym w czasie lockdownu

Adobe Stock Adobe Stock

Czytanie, pisanie i udostępnianie poezji może pomóc ludziom radzić sobie z samotnością i izolacją oraz zmniejszyć uczucie niepokoju i depresji – wieszczy „Journal of Poetry Therapy”, w którym opublikowano wnioski z badań nt. czasu lockdownu i kondycji psychicznej miłośników poezji.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Plymouth oraz Nottingham Trent University zostały sfinansowane przez brytyjską Radę ds. Badań nad Sztuką i Humanistyką (Arts and Humanities Research Council). Autorzy oparli się na ankiecie przeprowadzonej wśród 400 zarejestrowanych użytkowników serwisu poetryandcovid.com (obecnie zarchiwizowanego pod nazwą poetryandcovidarchive.com), którzy korzystali z serwisu do dzielenia się własną poezją i/lub czytania cudzej.

Jak się okazało, wiele osób, które zaczęły dzielić się poezją, dyskutować o niej, a nawet tworzyć, aby poradzić sobie z pandemią Covid-19, doświadczyło "wyraźnego pozytywnego wpływu na samopoczucie". Poezja łagodziła problemy psychiczne, a także pomagała osobom cierpiącym z powodu żałoby po bliskich.

Nieco ponad połowa (51 proc.) respondentów wskazała, że czytanie i/lub pisanie poezji pomogło im uporać się z uczuciem samotności lub izolacji, a w przypadku kolejnych 50 proc pomogło radzić sobie z uczuciem lęku i depresji.

Około jedna trzecia (34 proc.) badanych uważa, że korzystanie ze strony internetowej pomogło im "zmniejszyć niepokój", 24 proc. – że pomogło "poczuć się lepiej w radzeniu sobie z problemami", 17 proc wspomniało o uporaniu się z problemami związanymi z żałobą, a 16 proc. – że pomagało w przypadku utrzymujących się problemów psychicznych.

"Te wyniki pokazują ogromną siłę poezji" – powiedział główny badacz Anthony Caleshu, profesor poezji i kreatywnego pisania na University of Plymouth. "Pisanie i czytanie poezji, a także korzystanie ze strony internetowej miało znaczący, pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników. Oprócz wspierania ich zdrowia i dobrego samopoczucia, strona internetowa informowała o odbudowie społecznej i kulturalnej oraz oferowała zrozumienie, w jaki sposób poezja była wykorzystywana jako sposób dyskursu podczas pandemii. Obecnie stanowi historyczne archiwum pokazujące, jak ludzie na całym świecie używali poezji w języku angielskim, aby przezwyciężyć kryzys" - wskazał prof. Caleshu.

Stronę odwiedziło ponad 100 000 osób ze 128 krajów. Zawierała ponad 1000 wierszy ponad 600 autorów, z których większość została nadesłana przez samych autorów.

Jeden z uczestników badania napisał: "Poezja była jak lina ratunkowa podczas pandemii, zarówno przy czytaniu, jak i pisaniu (czasami była to mocna lina, a innym razem cienki sznurek)".

Inny napisał: "Chcę przesłać wiersze związane z niedawną śmiercią mojego ojca, spowodowaną pandemią COVID-19. Chcę uchwycić niektóre sprzeczne emocje, które odczuwam od czasu, gdy tuż przed jego śmiercią nadeszły wieści o (kilku) obiecujących szczepionkach. Mam nadzieję, że ten utwór połączy losy innych, którzy stracili bliskich, ale także da nadzieję tym, którzy są odizolowani i czekają, aż bliscy wrócą do domu. To mój pierwszy utwór poetycki".

Współprowadzący badania dr Rory Waterman, profesor literatury współczesnej na Nottingham Trent University, powiedział: "Jest prawdopodobne, że powiązanie poezji z platformą budowania społeczności, w tym przypadku - stroną internetową, miało szczególnie pozytywny wpływ na relacje między poezją i dobrym samopoczuciem, ponieważ jest to sposób na jednoczenie ludzi, lody zostały już przełamane".

"Jest również prawdopodobne, że inne sposoby twórczego i ekspresyjnego pisania – próby znalezienia odpowiednich słów na określenie doświadczenia lub okoliczności, a następnie wzajemne dzielenie się nimi – mogą w podobny sposób pozytywnie wpłynąć na zdrowie ludzi. Szeroko pojęte sztuki, w tym sztuki wizualne i performatywne, prawdopodobnie mają porównywalny potencjał" - komentował ekspert. - "To badanie pokazuje, że kreatywność w połączeniu z możliwością bezpiecznego i wspierającego wyjaśniania i dyskusji może pomóc ludziom przetrwać trudne czasy i okoliczności, zapewniając środek wyrazu, dzięki któremu mogą pracować nad nadaniem sensu doświadczeniu". (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024