Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
28.10.2023 aktualizacja 28.10.2023

Roślinne mikroroboty mają wspierać medycynę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kanadyjska grupa badaczy opracowała, tworzone z roślin, inteligentne materiały, które służą do budowy różnego typu mikrorobotów. Urządzenia te mają np. przeprowadzać biopsje, czy dostarczać specyficzne komórki w trudno dostępne miejsca.

Zespół z University of Waterloo przedstawił właśnie zestaw metod projektowania, produkcji i sterowania nowego typu miniaturowymi robotami do specjalnych zadań medycznych.

Urządzenia o długości maksymalnie 1 cm są miękkie, wykonane z biozgodnych materiałów i nietoksyczne. Wytwarza się je z hydrożeli opartych na roślinnej celulozie.

Według naukowców będzie można je wykorzystywać do różnorodnych zadań w żywym organizmie – np. do prowadzenia biopsji czy dostarczania komórek albo fragmentów tkanek do trudno dostępnych miejsc.

Wykorzystane hydrożele zmieniają kształt pod wpływem chemicznej stymulacji

Ustawiając celulozowe nanocząstki w odpowiedni sposób, można ten ruch z góry zaprogramować.

„W moim zespole badawczym łączymy to co stare, z nowymi pomysłami. Opracowujemy nowego typu mikroroboty z wykorzystaniem tradycyjnych miękkich materiałów takich jak hydrożele, ciekłe kryształy i koloidy” – wyjaśnia kierujący badaniami prof. Hamed Shahsavan.

Jedną z unikalnych cech tych robotów jest zdolność do samonaprawy i możliwość opracowania wyjątkowo szerokiego wachlarza kształtów.

Poza tym, opracowane materiały można wzbogacić o właściwości magnetyczne, które umożliwiają dodatkowe opcje sterowania.

W czasie jednej z demonstracji, badacze przeprowadzili w ten sposób robota przez skomplikowany labirynt.

„Krytyczną rolę w przesuwaniu granicy budowy medycznych mikrorobotów odgrywają inżynierowie chemiczni” – podkreśla prof. Shahsavan, autor pracy opublikowanej w piśmie „Nature Communications”.

„Co ciekawe, pokonywanie istotnych wyzwań mikrorobotyki wymaga umiejętności i wiedzy, jakie posiadają inżynierowie-chemicy, w tym dotyczące transferu ciepła i masy, mechaniki płynów, projektowania reakcji, polimerów, miękkiej materii i systemów biochemicznych. Z tego względu mamy wyjątkowo dobrą pozycję do wprowadzania nowości do tej młodej dziedziny” – dodaje.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024