Dieta zdrowa dla serca chroni mózgi kobiet

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kobiety, które w wieku średnim odżywiają się według diety DASH, są na starość mniej narażone na problemy ze zdolnościami poznawczymi. Ten styl żywienia oznacza dużą ilość produktów roślinnych bogatych w potas czy wapń, przy małej ilości nasyconych tłuszczów, sodu czy cukru.

Stosowana przez kobiety w średnim wieku dieta nastawiona na obniżenie ciśnienia krwi powodowała 17 proc. spadek ryzyka problemów z pamięcią oraz innych problemów poznawczych kilka dekad później – pokazało nowe badanie, przeprowadzone w NYU Grossman School of Medicine.

Mowa o diecie znanej jako DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).

"Skargi dotyczące subiektywnego pogorszenia codziennej sprawności poznawczej są wczesnymi wskaźnikami poważniejszych zaburzeń neurokognitywnych, takich jak choroba Alzheimera" – przypomina prof. Yu Chen, główny autor badania przedstawionego w periodyku "Alzheimer’s and Dementia".

"Przy ponad 30-letnim okresie obserwacji stwierdziliśmy, że im dokładniejsze przestrzeganie diety DASH w średnim wieku, tym mniej prawdopodobne jest, że kobiety zgłoszą problemy tego typu w dużo późniejszym okresie życia" – podkreśla.

Dieta DASH obejmuje wysokie spożycie roślinnych produktów bogatych w potas, wapń i magnez, a jednocześnie ogranicza spożycie nasyconych tłuszczów, cholesterolu, sodu i cukru. Dzięki niej można często obniżyć wyraźnie ciśnienie krwi. Tymczasem długoletnie badania wskazują, że wysokie ciśnienie krwi, zwłaszcza w średnim wieku, stanowi czynnik ryzyka dla pogorszenia sprawności poznawczej i demencji.

Naukowcy przeanalizowali dane odnośnie ponad 5 tys. uczestniczek NYU Women’s Health Study – jednego z najdłużej trwających badań sprawdzających wpływ stylu życia i innych czynników na rozwój różnorodnych chorób. Kobiety były obserwowane przez ponad 30 lat.

"Nasze dane sugerują, że ważne jest, aby w średnim wieku rozpocząć zdrową dietę. Pomoże to zapobiec problemom poznawczym na starość" - Yixiao Song, główna autorka badania. - "Przestrzeganie diety DASH może nie tylko zapobiegać nadciśnieniu, ale także zaburzeniom poznawczym".

W Polsce 400 tys. osób choruje na demencję, po 80 roku życia odsetek ten osiąga 25 proc. 80 proc. osób z demencją cierpi na chorobę Alzheimera. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera