Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.10.2023 aktualizacja 23.10.2023

Węgry/ W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

Budapeszt, Adobe Stock Budapeszt, Adobe Stock

W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.

„Trwająca na Ukrainie wojna pokazała nam, jak ważna jest nasza współpraca w regionie” - zauważył podczas przemówienia wstępnego ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.

W wykładzie otwierającym konferencję Miklos Mitrovits z Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej przedstawił historyczne i teoretyczne tło współpracy regionalnej z perspektywy polskiej, przytaczając m.in. koncepcje Józefa Piłsudskiego i środowiska skupionego po wojnie wokół paryskiej „Kultury”, redagowanej przez Jerzego Giedroycia.

Z kolei dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek, kierująca projektem Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych PAN, mówiła o sprzecznych narracjach na temat środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej w literaturze akademickiej, przede wszystkim na przykładzie Inicjatywy Trójmorza.

W kolejnych wykładach dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej przedstawił różne formaty środkowoeuropejskiej współpracy, wychodząc od Grupy Wyszehradzkiej, a Marlena Gołębiowska – również z IEŚ – skupiła się na stanie i perspektywach środkowoeuropejskich stosunków ekonomicznych.

Na zakończenie węgierski analityk Zsombor Zeold postawił kilka pytań wobec funkcjonowania Inicjatywy Trójmorza, zastanawiając się m.in. nad małym zaangażowaniem kapitału prywatnego w ramach tego formatu współpracy oraz wpływu wojny na Ukrainie na 3SI.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/wr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024