Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
19.10.2023 aktualizacja 19.10.2023

70-lecie Instytutu Fizyki PAN - poważnie i w wersji pop

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Laboratoria otwarte dla wszystkich entuzjastów fizyki, popularnonaukowe atrakcje dla dzieci i rodzin, a dla naukowców sympozjum z wykładami wybitnych fizyków z Polski i świata, w tym noblisty - to wszystko wydarzy się 20 i 21 października w Warszawie z okazji 70-lecia działalności Instytutu Fizyki PAN.

W piątek, w pierwszym dniu obchodów jubileuszu, wykłady w auli Instytutu wygłoszą m.in.: prof. Klaus von Klitzing z Max-Planck-Institut für Festkörperforschung, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki, prof. Laurens Molenkamp (Universität Würzburg), prof. Maciej Lewenstein (ICFO - Institut de Ciencies Fotoniques), prof. Alice Sinatra (École Normale Supérieure), prof. Georges Boulon (Université de Lyon). W programie są również wykłady poświęcone dokonaniom naukowym Instytutu Fizyki PAN; zaprezentowane będą m.in. kierunki innowacyjnych badań, które aktualnie znajdują się w fazie komercjalizacji.

„Jubileusz to zawsze świetna okazja, by z dumą przedstawić nasze osiągnięcia i zaprezentować ludzi, którzy z poświęceniem, ale i z pasją, codziennie, w swoich gabinetach i laboratoriach zmieniają świat na lepsze. Nie chcemy jednak poprzestać na formule podsumowań. Wspólnie z dostojnym towarzystwem naszych zagranicznych i polskich kolegów, współpracowników, nauczycieli i przyjaciół, rozmawiać będziemy również o tym, co przed nami. Jakie wyzwania stoją przed współczesną fizyką i ludzkością, jakie obszary powinniśmy objąć naszą specjalną atencją, aby z wyprzedzeniem móc minimalizować ryzyka, z którymi w niedalekiej perspektywie wszyscy będziemy musieli się mierzyć na naszej planecie” – mówi profesor Roman Puźniak, dyrektor Instytutu Fizyki PAN, cytowany w komunikacie prasowym.

MISJA: POPULARYZACJA

W sobotę drzwi instytutu otworzą się przed wszystkimi entuzjastami fizyki, dziećmi i młodzieżą, a także przed studentami, którzy wiążą swoją przyszłość z rozwojem kariery naukowej. W 18 nowoczesnych laboratoriach badawczych odbędą się wykłady i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Prezentacje i doświadczenia dla gości przygotowały dzieci i młodzież z klubów Młodego Odkrywcy oraz finalistki konkursu Fizyczne Ścieżki w kategorii popularyzacji fizyki.

„Jestem przekonany, że wizyta w naszych laboratoriach, udział w warsztatach i rozmowy z naukowcami, nie tylko rozwiną wiedzę z zakresu fizyki i biofizyki, ale przede wszystkim zainspirują do poszukiwania odpowiedzi na pytania, które pozwolą lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zjawiska w nim zachodzące. Chcemy, aby była to naukowa przygoda dla wszystkich, którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy” – deklaruje dr hab. Bartłomiej Witkowski z IF PAN.

Źródło: Instytut Fizyki PAN
Źródło: Instytut Fizyki PAN

Instytut Fizyki PAN powstał w 1953 roku i od początku swojej działalności zajmował się problematyką fizyki materii skondensowanej, w tym wpływu oddziaływań kwantowych, wymiarowości i korelacji elektronowych na własności materii oraz procesy przekazu energii, w różnych jej formach, w atomach, molekułach i strukturach krystalicznych. W Instytucie prowadzone są także szerokie badania w dziedzinie biofizyki, w tym zastosowania nanotechnologii do medycyny, w dziedzinie spektroskopii i charakteryzacji materiałów, w tym materiałów i nanomateriałów optycznie aktywnych, mających potencjalne zastosowania w przemyśle energetycznym i elektronicznym.

Przekładając skomplikowaną nomenklaturę dla osób niezwiązanych z tym obszarem naukowym, w Instytucie Fizyki PAN prowadzone są badania, które dotyczą kluczowych dziś obszarów i wyzwań, które stoją przed ludzkością na całym świecie. Ich wyniki, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych targach innowacji, a następnie komercjalizowane, wyznaczają dziś kierunki rozwoju medycyny, w tym diagnostyki nowotworowej i walki z superbakteriami, ochrony środowiska i klimatu, efektywnej, zielonej energii, a także technologii, którą wykorzystuje się w eksploracji kosmosu.

Sympozjum dla zaproszonych gości i sobotni dzień otwarty odbędą się w siedzibie Instytutu przy Alei Lotników 32/46 w Warszawie. Szczegółowy plan wydarzeń opublikowany jest na stronie internetowej. Wstęp i udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024