Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
21.10.2023 aktualizacja 21.10.2023

Poznano źródło największego trzęsienia na Marsie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Międzynarodowy zespół badaczy twierdzi, że poznał przyczynę największego znanego trzęsienia ziemi na Marsie, zarejestrowanego w maju 2022 r. Nie było to uderzenie meteorytu.

W maju ubiegłego roku lądownik NASA InSight wykrył na Marsie wstrząs o sile 4,7 stopni, który roznosił się po planecie jeszcze przez sześć godzin.

Wstrząs znany jest jako S1222a. Przypominał on wcześniejsze znane wstrząsy, które wynikały z uderzeń meteorytów, więc naukowcy podejrzewali, że i w tym przypadku mają do czynienia z takim zdarzeniem.

W badaniu kierowanym przez zespół z University of Oxford, naukowcy z Europy, Chin, Indii i Arabii Saudyjskiej przeanalizowali dane ze swoich sond, aby dokładnie sprawdzić źródło wstrząsu. Szukali m.in. ewentualnego krateru, chmury pyłu.

Kluczowe były dane pochodzące z instrumentów różnego rodzaju – podkreślają eksperci.

Po kilku miesiącach poszukiwań żadnych śladów uderzenia nie udało się znaleźć. Badacze wnioskują natomiast, że wstrząs był spowodowany uwolnieniem potężnych sił tektonicznych w skorupie Marsa.

"Nadal uważamy, że Mars nie wykazuje obecnie aktywnej tektoniki płyt, więc to wydarzenie prawdopodobnie zostało spowodowane uwolnieniem naprężeń zgromadzonych w skorupie Marsa. Naprężenia te są wynikiem miliardów lat ewolucji, w tym ochładzania i kurczenia się różnych części planety, zachodzącego w różnym tempie. Nadal nie rozumiemy w pełni, dlaczego niektóre obszary wydają się mieć większe naprężenia, niż inne, ale wyniki takie jak te pomagają nam zgłębiać tę kwestię. Kiedyś te informacje mogą nam pomóc w zrozumieniu, gdzie na Marsie znajdują się miejsca bezpieczne dla ludzi, a których lepiej unikać" – mówi dr Benjamin Fernando, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Geophysical Research Letters".

"Projekt ten opierał się na ogromnym międzynarodowym wysiłku mającym na celu rozwiązanie tajemnicy S1222a. Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim misjom, które wniosły w to swój wkład. Mam nadzieję, że ten projekt posłuży jako wzór dla międzynarodowej współpracy w dalekiej przestrzeni kosmicznej" – dodaje. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024