Zmarł socjolog prof. Marek Szczepański

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wieku 67 lat w środę zmarł prof. Marek Szczepański, przez wiele lat związany z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. "Był bez wątpienia jedną z ikon polskiej socjologii, niezwykle ważną postacią naszego środowiska" - napisali w portalu społecznościowym przedstawiciele Instytutu.

"Pogrążeni w ogromnym smutku i z niedowierzaniem przekazujemy informację o śmierci Profesora Marka S. Szczepańskiego – naszego wieloletniego Kolegi, Mentora, Mistrza" - napisali współpracownicy profesora. "Prosimy o chwilę wdzięcznej zadumy nad życiem i naukowym dorobkiem Profesora – nad tym wszystkim, czym nas przez lata obdarowywał" - wskazali.

Prof. Marek Szczepański specjalizował się w socjologii edukacji, socjologii miasta i regionu, socjologii społeczności lokalnych oraz teorii rozwoju społecznego. Był autorem, współautorem lub redaktorem ok. 350 publikacji naukowych, badaczem problemów regionalnych i lokalnych w okresie transformacji ustrojowej - tej tematyce poświęcił m.in. książkę "Opel z górniczym pióropuszem. Województwa katowickie i śląskie w procesie przemian".

Prof. Marek Szczepański - czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego - był "uczonym o ugruntowanej pozycji naukowej w Polsce, a także na arenie międzynarodowej; osobą o niekwestionowanym autorytecie w środowisku i bogatym dorobku badawczym".

"Dał się poznać jako znakomity uczony i organizator badań naukowych oraz kształcenia akademickiego. Był promotorem młodej kadry naukowej, wspierał ważne projekty oraz inicjatywy badawcze. Zapamiętamy go jako cenionego nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń socjologów, cieszącego się szacunkiem pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego" - napisano.

Profesor był redaktorem pierwszej strategii rozwoju metropolii górnośląskiej i współautorem strategii rozwoju woj. śląskiego. W 2009 roku został honorowym obywatelem Tychów, gdzie mieszkał; był m.in. redaktorem monografii miasta. "Był bardzo związany z naszą lokalną społecznością. Jego praca i ogromna wiedza miała wpływ na rozwój naszego miasta" - napisał na Facebooku prezydent miasta Andrzej Dziuba.

Prezydent Tychów przypomniał, że prof. Szczepański był wybitnym socjologiem i nauczycielem akademickim, współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach, współtwórcą Tyskich Seminariów Majowych, aktywnym uczestnikiem życia społecznego. "Odszedł Profesor Marek Szczepański - wybitny naukowiec, świetny wykładowca, dobry człowiek" - napisał wiceprezydent miasta Maciej Gramatyka.

Prof. Marek Stanisław Szczepański urodził się w 1956 r. w Częstochowie. W 1978 r. ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a pięć lat później uzyskał na tej uczelni stopień doktora. W 1989 r. został doktorem habilitowanym, a w 1995 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Był związany z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, m.in. jako jego szef. Był również profesorem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, wykładowcą Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a także wykładowcą w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Opolskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Był współzałożycielem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach.

Był członkiem prezydium Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk i przewodniczącym rady naukowej Instytutu Śląskiego w Opolu, członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W 2011 r. bez powodzenia kandydował do Senatu z ramienia Unii Prezydentów – Obywatele do Senatu. W 2016 r. został uhonorowany uniwersytecką Nagrodą „Pro Scientia et Arte” przyznaną „w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych”.(PAP)

mab/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera