Uczelnie i instytucje

AGH i Krakowski Park Technologiczny chcą współtworzyć program obronny NATO

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Krakowski Park Technologiczny starają się o utworzenie w Krakowie oddziału Akceleratora Innowacji Obronnych NATO. Dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności - poinformowała AGH.

W tym przypadku oddział Akceleratora to nie fizycznie zbudowany od podstaw budynek, tylko program akceleracyjny, który byłby realizowany przez konsorcjum AGH i KPT.

Akcelerator Innowacji Obronnych NATO (DIANA – Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) obejmuje obecnie 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA.

„Celem natowskiego systemu DIANA, tworzonego przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz startupów współpracujących nad rozwiązaniami +głębokich technologii+ (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego” – poinformowała w poniedziałek AGH, podkreślając, że „dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności i rozwój firm w obszarze nowych i przełomowych technologii podwójnego zastosowania”.

Akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, a akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej – AGH.

Sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały – to główne obszary zainteresowań DIANA.

„Zależy nam na wypracowaniu trwałych rozwiązań, które będą służyły społeczeństwom i uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym. Podobnie jak Kopernik przedefiniował postrzeganie świata, także nam zależy na nowym zrozumieniu tego, czym jest bezpieczeństwo” – powiedział dyrektor DIANA prof. Deeph Chana, cytowany w informacji prasowej.

Prezes KPT Tadeusz Zaremba ocenił, że „trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejszy obszar działalności niż wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia bezpieczeństwa Polski oraz całego Paktu Północnoatlantyckiego”.

„Będziemy zachęcać naszą kadrę naukową, studentów i uczelniane spin off-y do udziału w tzw. „wyzwaniach” programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. archiwum Jakub Włodarczyk.

    Czy w kosmosie leki z polimerową „osłoną” będą trwalsze? Sprawdzą to badacze z Zabrza

  • Fot. Adobe Stock

    Prace polskich naukowców usprawnią przemysł oparty na chemii organicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera