MRiT: polskie firmy z branży kosmicznej podpisały umowy z kazachskimi i koreańskimi spółkami

Centrum konferencyjne w Baku. Źródło: Adobe Stock
Centrum konferencyjne w Baku. Źródło: Adobe Stock

Polskie firmy z branży kosmicznej podpisały umowy i porozumienia o współpracy z kazachskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Jak wskazano w komunikacie, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Baku, swoje produkty i technologie zaprezentowało 10 polskich przedsiębiorstw i uczelni.

Napisano, że podczas imprezy zostały podpisane porozumienia oraz umowy między polskimi podmiotami i partnerami zagranicznymi dotyczące współpracy kosmicznej.

"Cieszę się, że Kazachstan będzie naszym partnerem w realizacji polityki kosmicznej. Mam nadzieję, że dzisiejsze dyskusje znajdą swój finał w najbardziej ambitnych misjach obserwacji Ziemi i dobrej współpracy" - powiedziała uczestnicząca w Kongresie wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król. Dodała, że podpisane porozumienia to dowód na to, że przemysł kosmiczny bardzo szybko się rozwija i bardzo zyskuje na znaczeniu.

Resort poinformował, że firma Creotech, polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, podpisała porozumienie z firmą Ghalam z Kazachstanu m.in. o współpracy w zakresie realizacji wspólnych projektów satelitarnych. Ponadto - jak napisano - Creotech zawarł również porozumienie z Ałmatyńskim Uniwersytetem Inżynierii i Telekomunikacji dotyczące współpracy akademickiej i technologicznej w sektorze kosmicznym, energetycznym i telekomunikacyjnym. A trzecie porozumienie spółka zawarła z Azercosmosem - Azerską Agencją Kosmiczną.

Z kolei firma SatRev podpisała umowę z koreańską firmą telePix na dostęp do danych uzyskanych w trakcie wspólnej misji i ich późniejszą dystrybucję. Porozumienia zawarła również Polska Agencja Kosmiczna, która będzie współpracować z Agencją Kosmiczną Azerbejdżanu-Azercosmosem w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Wskazano, że polski sektor kosmiczny obejmuje ok. 400 podmiotów (firm i instytutów). To przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). W Polsce działa także kilka oddziałów kluczowych europejskich firm kosmicznych oraz dużych firm działających w branży ICT i lotniczej.

Dodano, że aparatura dostarczona przez polskie firmy została wykorzystana w ponad 80 misjach kosmicznych ESA i NASA, np. Rosetta/Philae, EXO Mars, Cassini/Huygens, Solar Orbiter, BEPI COLOMBO. "Na orbicie jest ponad 16 satelitów, a kilka kolejnych czeka w kolejce" - wskazał resort.

W informacji zaznaczono, że Polska posiada jeden z najbardziej rozbudowanych na świecie sieci sensorów optycznych do monitorowania satelitów i tzw. śmieci kosmicznych. Na początku lipca br. zostały uruchomione kolejne trzy zestawy teleskopów (tym samym dołączyły one do polskiej sieci ok. 20 sensorów różnych instytucji) – w Chile, Australii i RPA. "Jest to najnowocześniejsza aparatura dostarczająca dane do europejskiego Partnerstwa EUSST, zapewniającego codziennie ochronę ponad 400 europejskim satelitom. W 2024 r. Polska uruchomi dwa kolejne zestawy teleskopów na terytorium USA w stanie Utah i na Hawajach" - wskazano. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na ISS przeprowadzony będzie polski eksperyment z glonami

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ W Stalowej Woli będzie realizowany projekt kosmiczny skierowany do młodych osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera