Kazachstan/ Odkryto pozostałości piramidy z epoki brązu

Kazachski step - płaskowyż Assy. Źródło: Adobe Stock
Kazachski step - płaskowyż Assy. Źródło: Adobe Stock

Pozostałości wielkiej piramidy z epoki brązu odkryli archeolodzy na kazachskich stepach w rejonie miasta Abaj - podał kazachski uniwersytet narodowy ENU. Znalezisko liczy ok. 4 tys. lat.

"Piramida została zbudowana z wielką precyzją, na planie sześciokąta. Każda ściana ma ok. 13 m długości i jest zbudowana z ośmiu rzędów kamieni. To bardzo złożona struktura z licznymi kręgami w środku. Zewnętrzne ściany są ozdobione obrazami różnych zwierząt, zwłaszcza koni" - opisał cytowany w komunikacie uczelni historyk Ulan Umitkaliyev, szef Wydziału Archeologii i Etnologii na ENU (L. N. Gumilyov Eurasian National University - kazachski uniwersytet narodowy, będący zarazem największą instytucją szkolnictwa wyższego w Astanie).

W trakcie wykopalisk znaleziono również ceramikę oraz złote kolczyki damskie i inną biżuterię, co - zdaniem badaczy - może świadczyć o tym, że miejsce to było ówczesnym centrum kultury. "Znaleziska wskazują, że już w tamtych czasach panował bardzo ścisły kult koni, czego dowodzi odkrycie kości końskich w pobliżu budowli. Na ścianach są również podobizny wielbłądów" - zaznaczył Umitkaliyev.

Jest to pierwsze odkrycie tego typu budowli na azjatyckim stepie. Piramidę wstępnie datuje się na początek drugiego tysiąclecia p.n.e.

Badania naukowców z ENU są prowadzone od 2014 r. na stanowisku archeologicznym Kyrykungir, w pobliżu dawnego miasta chana Złotej Ordy, Tochtamysza.(PAP)

Zdjęcia z wykopalisk można zobaczyć na stronach ENU.

Magdalena Barcz

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera