Portugalia-Hiszpania/ Rekordowe temperatury w październiku – ponad 37 stopni C

 EPA/Javier Etxezarreta  27.09.2023
EPA/Javier Etxezarreta 27.09.2023

W Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej odnotowano w niedzielę i poniedziałek rekordowe jak na początek października temperatury powietrza - przekroczyły one 37 stopni Celsjusza.

Jak poinformowała w poniedziałek po południu dyrekcja Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), od niedzieli w Portugalii w kilku gminach w środkowej części kraju potwierdzono 37-stopniowe upały.

Rekord padł m.in. w miejscowościach Mora i Tomar, gdzie słupek rtęci pokazał nienotowaną wcześniej w październiku temperaturę 37,3 stopnia C. Dotychczas największe upały zanotowano tam w październiku 2017 roku – odpowiednio 36,2 stopnia i 36,9 stopnia.

Fala gorącego powietrza utrzymuje się też nad Hiszpanią. Według Hiszpańskiej Państwowej Agencji Meteorologii (AEMET) w porównaniu do średniej temperatury notowanej w ciągu ostatnich dwóch dekad w październiku obecna fala upałów przyniosła w tym kraju temperatury wyższe o 14 stopni.

Od niedzieli najwyższą temperaturę pokazały termometry w Badajoz, na zachodzie Hiszpanii, a także w Montoro, na południu kraju, gdzie odpowiednio zarejestrowano maksymalną temperaturę 38 i 38,2 stopnia.

Dotychczas największy upał na terenie Hiszpanii kontynentalnej odnotowano w kurorcie Marbella w październiku 2014 roku; słupek rtęci przekroczył wówczas 37,5 stopnia.

Według władz AEMET od niedzieli ponad 32-stopniowy upał potwierdzono w 350 stacjach badawczych tej agencji meteorologicznej.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera